YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kulak kirini temizlemeyle ilgili çok ilginç bir yöntem
Kulak kirini temizlemeyle ilgili çok ilginç bir yöntem
14 Ocak 2016 17:31
Uzmanların 'kulak çubuğu kullanmak zararlıdır' uyarılarına rağmen pek çoğumuz kulak çubuklarını kullanırız. Ancak artık sağlığımızı tehdit etmeden sağlıklı bir şekilde kulağımızı temizleyebileceğiz. Nasıl mı? İşte cevabı...

ABD'li Pediyatri Uzmanı Dr. David Hill, kulak kirini temizlemeyle ilgili ilginç bir yöntem açıkladı.

Kulak kiri pek sevilen bir şey olmamakla beraber kulağımızı böcekten, bakteriden ve mantardan koruyor. Uzmanların 'kulak çubuğu kullanmak zararlıdır' uyarılarına rağmen pek çoğumuz kulak çubuklarını kullanırız. Ancak artık sağlığımızı tehdit etmeden sağlıklı bir şekilde kulağımızı temizleyebileceğiz. Nasıl mı?

Dailmail'in haberine göre; ABD'li Pediyatri Uzmanı Dr. David Hill, "Kulak çubukları kulak sıvısını iyice aşağıya doğru itiyor, orada biriken sıvı orta kulakta enfeksiyona sebep olabiliyor. Ancak kulak kiri ile başa çıkmak oldukça kolay..." dedi. 

Kulağı alkol ve sirke karışımı ile temizlemek gerektiğini belirten Dr. Hill, birkaç damla damlatılan alkol sirke karışımının kulak kirini sıvılaştırarak daha rahat akmasını sağladığını ve böylece kirin daha kolay bir şekilde dışarıya çıkacağını söyledi. 
Dış kulağın oldukça hassas olduğunu söyleyen Dr. Hill, 'Kulaktaki kir böceklere karşı fiziksel bir bariyer oluşturur. Kulak içini enfekte edebilecek bakteri ve mantara karşı ise kimyasal bir bariyer oluşturur" dedi. 

Yüzücülerin sürekli kulaklarında sorun yaşamasının sebebine de dikkat çeken Dr. Hill, "Bu sorun, sporcuların kulaklarında kulaklarını koruyacak kadar sıvının kalmaması nedeniyle ortaya çıkar" diyerek, kulağın dış yüzeyinin haftada 1 temizlenmesinin kulak temizliği için yeterli olduğunu ve kulak mumunun alınmaması gerektiğini söyledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler