YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kulak çınlaması deyip geçmeyin!
Kulak çınlaması deyip geçmeyin!
23 Mayıs 2016 08:01
Kulak çınlaması hem yaşam kalitesini düşürüyor hem de önemsenmediğinde ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Kulak çınlaması bazen sanıldığı kadar masum olmayabiliyor. Devam eden çınlama beyin tümörüne işaret olabilir!

Kulak çınlaması hem yaşam kalitesini düşürüyor hem de önemsenmediğinde ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Özellikle genç yaştaki kişilerde tek taraflı olan ve işitme kaybı veya baş dönmesi ile birlikte başlayan çınlamalarda mutlaka kulak burun boğaz hekimine başvurmak gerekiyor. Kulak çınlaması bu belirtilerle geliştiğinde beyin tümörü gibi ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Serdar Baylançiçek kulak çınlamasının altında yatan nedenleri anlattı. 

Dış ve iç kulak hastalıkları 

Dış kulak yolunu kapatabilen kulak kirleri, ve sesleri algılayan iç kulak organında yaşanan sorunlar da kulakların çınlamasına neden olabiliyor. Halk arasında kansızlık olarak adlandırılan anemide, çinko, B12 eksikliğinde, nadir olarak görülse de kafa içi tümörlerde çınlamaya rastlanıyor.

Tansiyon ve damarda risk

Hipertansiyon, damar sertliği, boyun damarlarındaki daralmalar, diyabet, kanda yağ ve kolesterolün artması da çınlama sebebi olabiliyor. Damarsal kaynaklı çınlamalar kalp atımı ile ritmik bir ses üretiyor ve bu ses dışarıdan başka bir kişi tarafından da duyulabiliyor. 

Altta yatan neden mutlaka tespit edilmeli! 

KBB Uzmanı Doç. Dr. Serdar Baylançiçek, çınlamanın altında yatan neden saptanmadığı takdirde bu sorunun ortadan kaldırılamadığına dikkat çekerek şöyle konuştu: Nedeni belirlenebilen çınlamalar için bazı hastalar tedavi olabilirken yöntemler baen işe yaramayabiliyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler