YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küçük çocuğa kıllı leke yüzünden 7 defa ameliyat!
Küçük çocuğa kıllı leke yüzünden 7 defa ameliyat!
31 Aralık 2015 05:08
Yüzünde çıkan leke yüzünden küçük çocuk 7 defa ameliyat olmaya hazırlanıyor. Avusturalya'da yaşayan minik Ruby Ashby isimli şaşırın çocuğun yüzündeki siyah ve kıllı lekeden kurtulması için yedi defa ameliyat olacak.

Avustralya'da yaşayan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ruby ashby isimli çocuk, Konjenital melanositik nevüs adı verilen bir hastalık ile doğdu. Yüzünün sağ tarafında dev boyutta kıllı bir leke bulunan küçük kız, bu lekeden kurtulmak için 7 kere ameliyat olacak.

Avustralya'da yaşayan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ruby Ashby isimli çocuk, Konjenital melanositik nevüs adı verilen bir hastalık ile doğdu. Yüzünün sağ tarafında dev boyutta kıllı bir leke bulunan küçük kız, bu lekeden kurtulmak için 7 kere ameliyat olacak. Avustralya'nın Towradji kentinde doğan Ruby Ashby konjenital melanositik nevüs hastalığıyla doğan 500 bin çocuktan biri. Daily Mail'in haberine göre küçük kızın yüzündeki kıllı ve siyah lekenin okula başlamadan önce giderilmesi planlanıyor. Kapsamlı bir ameliyat geçirecek olan Ruby'nin ilk operasyonu 12 Ocak'ta yapılacak.

YEDİ OPERASYON GEÇİRECEK

Küçük kızın ameliyatında doğum lekesinin altına içinde tuzlu su bulunan slikon yerleştirilecek ve birkaç hafta boyunca şişirilecek. Minik Ruby doğum lekesinin tamamen giderilmesi için yedi operasyon geçirecek. Ruby'nin sağ kaşı bu ameliyat sonucu kaybetmesi bekleniyor bu yüzden küçük kız 8 yaşına geldiğinden doku nakli yapılması planlanıyor.

KOLEJENİTAL MELANOSİTİK NEVÜS NEDİR?

Bu hastalık sadece 500 bin kişide bir görülür. Kolejenital doğuştan gelen anlamına gelir, melonosit herkesin saçında ve cildinde bulunan ve melanin pigmentini sağlayan hücrelerdir. Nevüs doğum lekesi anlamına gelir. Üzerlerinde kıl olanları “Dev kıllı ben” olarakta tanımlanmaktadır.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler