YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küçük bir kan pıhtısı yaşamınızı elinizden alır!
Küçük bir kan pıhtısı yaşamınızı elinizden alır!
15 Ekim 2015 09:15
Aniden gelen ölümlerin başlıca nedeni toplar damarlardaki pıhtının akciğere gitmesi. Bu durum tedavi edilmediğinde her 3 hastadan 1’i kaybediliyor.

Emboli dünyada da önemli ölüm nedenleri arasında gösteriliyor. Ölümden dönenler ‘Dünya Tromboz Günü’nde bir araya geldi.

APANDİSİTTEN EMBOLİYE

Onlardan biri de Serpil Aktaş. Suni gebelik ve doğum sonrası ateş, karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran genç kadın apandist zannedilerek ameliyat edildi. Ameliyattan sonra nefes darlığı yaşayan Aktaş'ın akciğer embolisi olduğu ortaya çıkınca günlerce yoğun bakımda yaşam savaşı verdi. İstanbul Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu, “Emboli, göğüste yan ağrısı, nefes darlığı ve öksürükle kan gelmesiyle anlaşılır. Bilgisayarlı tomografiyle tanısı konulur. Eğer tedavi edilmezse akciğer embolilerinin 3’te 1’i hayatını kaybedebilir” dedi.

Doğum kontrol hapı risk!

Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu, venöz tromboembolinin dünyada en çok ölüme sebep olan hastalıklardan biri olduğunu fakat toplumda yeterince bilinmediğini kaydederek “Özellikle doğum kontrol hapı kullananlar, bilgisayar başında çok uzun süre geçirenler, uzun yolculuk edenler ve saatler süren ameliyatlarda kalanlar büyük risk altında” dedi.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler