YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kontolsüz kurbanlıklardan hastalık bulaşabilir"
"Kontolsüz kurbanlıklardan hastalık bulaşabilir"
04 Ekim 2014 15:04
Prof. Dr. Mustafa Haluk Vahapoğlu, veteriner kontrolünden geçmiş ve belgeli olan sağlıklı bir kurbandan hastalık bulaşmasını beklemediklerini belirterek, kontrolsüz hayvandan çok sayıda hastalık bulaşabileceğini bildirdi.

Vahapoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, kurbanlıkların veteriner hekim kontrolünden geçtiğini gösteren kulak küpesinin, sağlığına ilişkin en önemli belge olduğunu kaydetti.

Kurbanlıklardan, hayvanlardan geçen hastalıkların tamamının bulaşabileceğini vurgulayan Vahapoğlu, veteriner kontrolünden geçmiş ve belgeli olan sağlıklı bir kurbandan hastalık bulaşmasını beklediklerini aktardı.

Kontrolsüz hayvandan şarbondan tüberküloza, bulaşıcı deri hastalıklarından ishale kadar çok sayıda hastalık bulaşabildiğini belirten Vahapoğlu, bu hastalıkların akciğer, deri, mide, bağırsak ve hatta çok daha ağır ölümcül hastalıklara sebep olabileceğini anlattı.

Prof. Dr. Vahapoğlu, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

"Ayrıca kendimiz de kurbanın uyarılara normal yanıt verdiğini, bakışlarının canlı olduğunu, burun ve ağız akıntılarının normal olduğunu, yara veya hastalık olmadığını gözlemlemeliyiz. Kesim sonrası iç organlarını kontrol etmemiz, özellikle akciğerlerini dalak ve karaciğerini kontrol etmemiz gerekir. Kurbanımızın kesilirken sağlıklı görünmesi o esnada bulaşıcı bir mikrop taşımadığı anlamına gelmez. Az bir ihtimalde olsa sağlıklı görünen bir hayvanın bulaşıcı bir mikrop taşıması ve hastalığın henüz belirti vermediği fakat mikrobu yaydığı dönemde bulunması olasıdır. Lakin bu çok düşük bir olasılıktır. Çünkü hayvanların toplu yaşadığı ortamda biri olmasa diğerinde bu bulaşıcı hastalık belirti vermiş olur ve veteriner hekim kontrolünde bu mutlaka göz önüne alınır. Nihayetinde etlerimizi pişirerek yediğimiz için böyle bir mikrop olsa dahi pişirme esnasında ölecektir."

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler