YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kolesterol tartışmasında yeni gelişme
Kolesterol tartışmasında yeni gelişme
07 Aralık 2011 08:19
Kolesterol ilaçlarını artık uzman doktorlar yazacak
Kolesterol ilaçlarıyla ilgili tartışmada son sözü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) söyleyecek. Kolesterolü düşürmek için kullanılan statin, hipertansiyon, antibiyotik ve mide ilaçları için düzenleme yapılıyor.

Bu ilaçları artık sadece uzman hekimler yazabilecek. SGK'nın geçen yıl kolesterol ilacına ödediği 394 milyon 500 bin lira, bu sene 520 milyon liraya çıktı. SGK, gereksiz reçete yazımını önlemek için bir dizi adım atılıyor. Bu ilaçların kontrol altına alınması için raporların yazımında yeni şartlar getirilecek. İlaçların sadece uzman doktorlar tarafından reçetelendirilmesi en önemli takip sistemi olarak belirlendi.

SGK'nın kolesterolle ilgili düzenlemesi hayata geçtiğinde kolesterol raporu bulunan hastalara pratisyen hekimlerin dahi yazabildiği ilaçlar sadece kalp damar cerrahisi ve yan dal uzmanı hekimlerce reçete edilebilecek.

Diğer bir önlem olarak da statin, antibiyotik, mide ilaçları ve hipertansiyon grubundaki ilaçlara havuz sistemi uygulaması getirilmesi düşünülüyor. Doktorların tavsiyesi üzerine pahalı ve ucuz ilaçların ortalamasını alacak kurum, tek fiyat belirleyecek. Hastaların aldığı ilaçlar bu fiyat üzerinden ödenecek. SGK, bu fiyatın üzerindeki ilaçların farkını ödemeyecek. Söz konusu düzenlemenin gereksiz ilaç yazımını önlemesini amaçlayan SGK yetkilileri, hastayı mağdur etmemek için bilimsel incelemelerini sürdürüyor. Kurum, son kararını hekimlerle birlikte verecek. (Cihan)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler