YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kokusuz sarımsak mucizesi: Siyah Sarımsak
Kokusuz sarımsak mucizesi: Siyah Sarımsak
15 Nisan 2016 08:59
Eczacı Mehmet Müderrisoğlu, siyah sarımsağın kanserden kalp sağlığına, bağışıklığın güçlendirilmesinden cilt sağlığına kadar pek çok konuda yararları olduğunu anlalttı.

Eczazcı Mehmet Müderrisoğlu, sarımsak ve siyah sarımsak ile ilgili çok önemli farklılıklardan ve faydalardan bahsetti.

Müderrisoğlu, mutfakların baştacı, lezzet, şifa ve sağlık deposu olan sarımsağın bilinenden daha fazla faydası olan bir besin kaynağı ve baharat çeşidi olduğunu söyledi.

Sarımsağın çok eski zamanlardan günümüze kadar şifa ve sağlık kaynağı olarak tüketildiğini söyleyen. Müderrisoğlu şu sözleri de ekledi:

“Mısır piramitlerinin bir sırrı da sarımsaktır. Bugün, piramit işçilerinin güçlenmek, hastalıklardan korunmak ve yaralarını iyileştirmek için sarımsak kullandığını biliyoruz”.

“200’DEN FAZLA YARARLI BİLEŞİK İÇERİYOR"

Birçok kişinin kokusu yüzünden sarımsaktan uzak durarak faydalarından mahrum olduğunu belirten Müderrisoğlu: “Sarımsağın fermente edilmesiyle elde edilen siyah sarımsak normal sarımsak gibi kokmuyor. Fermantasyon sırasında bu sarımsağın besin değeri artarken tadındaki acılık da kaybolmaktadır.

Siyah sarımsak, enerji, vitamin, protein ve mineral kaynağı olmanın yanında sağlığımız açısından yararlı 200’den fazla bileşik içeriyor. Siyah sarımsak yüksek oranda antioksidan özelliklere de sahiptir” diyerek bileşiklerin önemine dikkat çekti.

“BEYAZ SARIMSAKTAN FARKI..."

Mehmet Müderrisoğlu, siyah sarımsak ve beyaz sarımsak arasındaki farklara göre bakteri, virüs ve mantar kaynaklı hastalıklara karşı daha üstün olduğunu belirterek, siyah sarımsağın normal sarımsağa avantajlarını sıraladı.

Mide ve her türlü sindirim sistemi hastalığı olanların çiğ sarımsak tüketmemesini öneren Ecz. Müderrisoğlu, sarımsağı fazla tüketmenin mide rahatsızlığı, gaz ve alerji gibi sorunlara da neden olacağı unutulmaması gerektiğini söyledi.

Ecz. Müderrisoğlu, “Siyah Sarımsak kullanımı ise mide asit dengesini düzenlemeye yardımcı olabilir, antialerjik özelliktedir” diyerek ekledi:

"DOĞAL BİR MİDE KORUYUCUDUR"

Siyah sarımsak kansere karşı daha etkilidir. Fermantasyon sonucu kanserle savaşan özellikleri yoğunlaştırılmıştır. Kolesterolü düşüren bir madde içerir ve bu maddenin seviyesi normal sarımsağa göre çok daha yüksektir.

Siyah sarımsak normal sarımsağın içerdiğinden daha fazla antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan ve antibakteriyel bileşenler içerir. Bu sayede bakteri ve virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı daha etkilidir.

Siyah sarımsağın faydaları şunlardır;

1.    Kansere karşı koruyucudur.

2.    Kalp sağlığını korur.

3.    Beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur.

4.    Hafıza bozuklukları semptomlarını azaltır.

5.    Bağışıklık sistemini destekler.

6.    Karaciğeri korur.

7.    Diyabet semptomlarını iyileştirir.

8.    Kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltır.

9.    Sindirim ve dolaşımı arttırır.

10. Tansiyonu düzenlemeye yardım eder.

11.    Doğal mide koruyucudur.

12.    Hiperlipidemi ve hiperglisemi durumlarını önlemeye yardımcıdır.

13.    Yaşlanmayı geciktirir.

14.    Antialerjiktir.

15. Saç ve cilt sağlığını korur.

16.    Yorgunluğu önler.

 

 // Mehmet ali kılınç
Çok gūzel tam bir şifa kaynağı....
21 Şubat 2017 12:27
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler