YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kök hücreden insan derisi
Cenin kök hücrelerinden insan derisi
Kök hücreden insan derisi
19 Kasım 2009 / 23:45 Güncelleme: 19 Kasım 2009 / 23:45

Fransız bilim adamları, insan embriyonu kök hücreleri kullanarak, derinin üst katmanı "epidermin" tamamını oluşturmayı başardı.

İngiliz bilim dergisi The Lancet'in cumartesi yayınlanacak sayısında yer alan araştırmaya göre, özellikle büyük yanıklarda acil uygulama imkanı bulunacak buluşun ilk aşamasında, araştırmacılar, insan cenini kök hücrelerinden deri hücreleri (keratinosit) elde etti.

Bu keratinositten daha sonra laboratuvar ortamında en üst katmanı da dahil tüm katmanlarıyla bir epiderm oluşturmayı başardı.

Fransız araştırmacılar, son aşamada da İspanyol meslektaşlarıyla fareler üzerinde emplantasyon tekniği uyguladılar ve laboratuvarda geliştirilen epiderm farelere nakledildi.

Çalışmalara başkanlık eden ekibin başkanı Marc Peschanski, deriyi farelere naklettikten sonra üç ay beklediklerini ve derinin üç kere yenilendiğini, zira insan derisinin her ay kendini tamamen yenilediğini belirterek, "Çalışmamızın insanlarda uygulanmasına geçmek için bir transfer teknolojisi çalışması başlatmamız gerek" diye konuştu.

Fransız bilim adamı, herşey yolunda giderse bu tekniğin insanlarda uygulanmasına 2011 sonunda geçilebileceğini tahmin ettiklerini belirtti.
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler