YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kök hücre nakliyle lenfomayı tedavi ettiler
Kök hücre nakliyle lenfomayı tedavi ettiler
14 Ekim 2015 10:47
CBÜ Hafsa Sultan Hastanesinde kök hücre nakli tedavisiyle üç lenfoma hastası tekrar sağlığına kavuştu. Nakilleri başarılı olan hastalar, yeniden sağlıklı olabilmenin mutluluğunu doktorlarıyla paylaştı. Bu tedavi birçok hastaya umut oldu.

Kök hücre nakli yapmaya başlayan Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi, lenfoma hastalarına şifa veriyor. Hastanede, kök hücre nakli tedavisiyle üç lenfoma hastası tekrar sağlığına kavuştu. Nakilleri başarılı olan hastalar, yeniden sağlıklı olabilmenin mutluluğunu doktorlarıyla paylaştı.

Ünite 4 ay önce hizmete girdi 

4 ay önce CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi'nde hizmete açılan Kök Hücre Nakil Ünitesi'nde yapılan çalışmalarda, üç kanser hastası sağlığına kavuştu. Hastanın kendisinden kök hücre toplanıp, tekrar hastaya verildiğini dile getiren Hastane Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt konuyla ilgili şunları söyledi:
“kök hücre tedavisi üç hastaya başarıyla uygulandı. 10 hastadan kök hücre topladık. 2 hastaya da hafta içinde uygulanacak. Hasta yakınından kök hücre toplama işlemlerimiz de başladı. 3 hastaya daha nakil yapacağız. Hem bölgemize, hem de dışarıdan gelen hastalara kök hücre nakli yapıp, uluslararası standartlara kavuşmak istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda akredite olmaya çalışacağız. Her türlü yeniliğe açığız."

“Zor günler geçirdim”

İki yıl önce lenfoma hastalığına yakalandığını öğrenen ve tedaviye başlayan 21 yaşındaki Hasan Furkan Dede, bu zaman içinde zor günler geçirdiğini söyledi. Azerbaycan'da üniversite eğitimine devam ederken hastalığını öğrendiğini anlatan Dede, "Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. 1 yıl tedavi gördükten sonra bir yıl sonra yeniden nüksetti. En son kök hücre uygulaması yaptık" dedi. 22 yaşındaki Hafize Kabak da üniversite eğitimini hastalığı yüzünden yarım bıraktığını belirterek, iki yıl tedavi gördüğünü anlattı.

bashekim.jpg

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler