YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızının karaciğeriyle hayata tutundu
Kızının karaciğeriyle hayata tutundu
05 Eylül 2014 00:55
Şanlıurfa'da yaklaşık 2 yıldır karaciğer rahatsızlığı bulunan hasta, kızından nakledilen organla sağlığına kavuştu.

İki yıl önce rahatsızlanarak hastaneye giden 38 yaşındaki Başıbeyaz'da karaciğer rahatsızlığı tespit edildi. Gaziantep, Diyarbakır ve Ankara'da bir süre tedavi gören Başıbeyaz'a doktorlar tarafından karaciğer nakledilmesi gerektiği belirtildi.

Bunun üzerine yaklaşık 6 ay önce Harran Üniversitesi (HRÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran Başıbeyaz'a, kızı Melike Başıbeyaz (19) karaciğerinin bir kısmını vermeyi kabul etti. Doç. Dr. Abdullah Özgünül ve Prof. Dr. Sezai Yılmaz ile İnönü Üniversitesinden bir ekibin de katıldığı ameliyatta, kızından alınan karaciğer, anne Başıbeyaz'a nakledildi.

Doç. Dr. Özgünül, hastanede düzenlenen basın toplantısında, kısa bir süre önce karaciğer nakli için sertifika aldıklarını söyledi.

Karaciğer hastalığının bölgede yoğun olduğunu ve çok sayıda hastanın organ nakli beklediğini ifade eden Özgönül, "Şanlıurfa'da ilk kez karaciğer nakli gerçekleştiriliyor. Operasyonda iki masa şeklinde yaklaşık 12 kişilik ekiple çalıştık. Verici 5 saat,  alıcı ise 8 saat ameliyatta kaldı. Şu anda hastalarımızın durumu iyi. Kızı pazartesi, anneyi de önümüzdeki hafta taburcu edeceğiz" dedi.

Kısa süre içerisinde böbrek nakli yapmayı da arzu ettiklerini dile getiren Özgünül, bununla ilgili Sağlık Bakanlığına gerekli müracaatları yaptıklarını sözlerine ekledi.

Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu da HRÜ'nün önemli kurumlarından olduğunu belirterek, bu tür çalışmaların gurur verici olduğunu ifade etti.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler