YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kişinin metabolizmasına uygun hazırlanmayan egzers
Kişinin metabolizmasına uygun hazırlanmayan egzers
Kişinin metabolizmasına uygun hazırlanmayan egzers
24 Ağustos 2008 / 10:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hekim kontrolünde olmayan ve kişinin metabolizmasına uygun hazırlanmayan egzersizler, lif kopması, doku yaralanması ile kalp ve tansiyon gibi sorunlara sebep olabiliyor.


Egzersiz sırasında kalp hızının, hedef nabız sayısının üstüne çıkmasıyla da kişi, kalp krizi ve inme gibi ölümcül sorunlarla karşılaşabiliyor. Uzmanlar, egzersize başlanmadan yağ ve kas oranları, vücut kitle indeksi için gereken testlerin (metabolik harita) yapılması, sonuçların uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.


Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selda Demirtaş, düzenli egzersiz yapanların hareketsiz kişilere göre daha az hastalandıklarını vurguladı. Egzersiz öncesi metabolik haritanın bir kardiyolog tarafından değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Demirtaş, 50 yaşındaki bir kişi ile 20 yaşındakinin kalp-damar sağlığı açısından aynı olmayacağını belirtti. Spor anında kalp ve damarların risk taşıdığının altını çizen profesör, "Bunu da en iyi kardiyolog değerlendirir." diye konuştu. Egzersizden önce kişinin 'hedef nabız sayısı'nın belirlenmesi gerektiğini belirten Demirtaş, nabız sayısı formülünü şöyle açıkladı: "Sağlıklı bir kişi için bu sayı 220-kişinin yaşı ve bundan çıkan rakamın yüzde 70'idir. Örn: 220-33 (kişinin yaşı)=187, 187'nin yüzde 70'i 130,9'dur." Egzersizde bu sayıya dikkat edilmesi uyarısında bulunan uzman, sayının üstüne çıkması halinde ölümcül sorunlarla karşılaşılabileceğini kaydetti. ZAMAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler