YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kış güneşi gözlere zararlı!
Kış güneşi gözlere zararlı!
20 Şubat 2013 11:22
Uzmanlar, kış güneşinin yaz güneşinden daha etkili olduğunu ve gözleri tehdit ettiğini söyleyerek uyarıda bulundu.

Net Gör Göz Merkezi Hastanesi Göz Hastalıkları Operatörü Dr. Nihat Çağlar, kış güneşinin göz için zararlarını anlattı. Kışın kardan yansıyan zararlı ışınların göz hastalıklarına yol açarak gözün bozulmasına neden olduğunu kaydeden Dr. Çağlar, özellikle yüksek kesimlerde ultraviyole ışınlarının daha fazla olduğunu ve bu zararlı ışınların karda etkisini iyice gösterdiğini ifade etti. Dr. Çağlar, “Dağda bol güneş olan ortamlarda kardan yansıyan ışınlar, ultraviyole ışınlarının gücünü biraz daha artırmaktadır. Dolayısıyla çıplak gözle karda ve dağda gezinti yapanların gözlerinde ileri derecede batma, sulanma, ağrı kızarıklık gibi şikayetler oluşmaktadır. Ultraviyole ışınları gözde kornea vakasının ön kısımlarında erozyon oluşturmaktadır. Hasta batma sulanma kızarma şikayeti ile ultraviyole ışınlarından rahatsız olduğunu söyleyerek hastanelere başvurmaktadırlar” dedi.

Kış güneşinin insanları yaz güneşinden daha fazla rahatsız ettiğini vurgulayan Dr. Çağlar, “Karlı ortamların ihtişamına kapılıp vatandaşlar gezmeye dalıp karın keyfinin çıkarırken kardan yansıyan ultraviyole ışınlarını fark edemiyorlar ve gezerken gözlük kullanmadıkları için gözlerinde kış güneşinin etkisini daha sonra fark ediyorlar. Kış güneşinin göze etkisinden sonra tedavi olarak çok bir şey yapamıyoruz sadece belli zaman karanlık ortamlarda beklenmesini söylüyoruz. Hasta 24 saat içerisinde gözünden aşırı şekilde rahatsızlık duyarak sulanma ve batma şikayetlerinden dolayı hastanelere müracaat ediyor” dedi.

Tedavi olarak hastalara ultraviyole ışınlarını emen güneş gözlüklerini kullanmalarını tavsiye ettiklerini kaydeden Dr. Çağlar, “Burda dikkat edilecek önemli bir husus da takılacak olan gözlüğün rastgele seçilmemesidir. Ultraviyole ışınlarını emen onun göze gelmesinin engelleyen güneş gözlüklerinin takılmasını tavsiye ediyoruz. Diğer piyasada ucuz ve kalitesiz gözlükleri takıp takmamaları vatandaşlar için bir şey fark etmeyecektir. Çünkü kalitesiz gözlükler zararlı ışınları emmez ve göz ile direk temasa girerek göze etki eder” şeklinde konuştu.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler