YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırgızistanlı küçük kız Türk doktorlara emanet
Kırgızistanlı küçük kız Türk doktorlara emanet
21 Aralık 2015 07:32
Rusya'da 2 , Kırgızistan'da 3 ameliyat geçiren çarpık bacak hastalığı bulunan 12 yaşındaki küçük kızı İstanbul'da Türk doktorlar tedavi etti. Diana'yı sağlığına kavuşturan doktorlar büyük mutluluk yaşadı.

Ailesi, daha önce Rusya'da 2, Kırgızistan'da ise 3 ameliyat geçiren Diana Appakova'nın iyileşememesi üzerine Türk konsolosluğu aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’ndan yardım istedi. Türkiye'ye getirilen Appakova'ya, İstanbul'daki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde başarılı bir operasyon yapıldı. 

‘GURURLANIYORUZ’ 

Appakova'nın hastalığı nedeniyle Rusya'da ve ülkesinde ameliyatlar geçirdiğini ancak operasyonların sonucunda deformitesinde herhangi bir düzelme olmadığını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Ercan Olcay, bunun üzerine Türkiye'ye gelmek için girişimlerde bulunan hastanın tedavisine Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul'da başlandığını ifade etti. Olcay, yurtdışından bu tür vakaların Türkiye'ye gelmesinden hoşnut olduklarını ve gururlandıklarını vurgulayarak, "Eskiden Türkiye'den hastalarımız yurtdışına tedavi olmaya giderdi ama artık yurtdışından birçok vaka tedavi için ülkemize geliyor" dedi.

Hekimlere büyük övgü

Diana'nın anneannesi Aida Umaraliyeva da torunu sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Türkiye'ye geldikleri için çok memnun olduklarını belirten Umaraliyeva, "Bazı doktorlar iyileşemeyeceğini bile söyledi. Bizim ülkemizde de Türk doktorlarını çok övüyorlar. Ben de zaten bunu bildiğim için hiç düşünmeden tedaviyi kabul ettim” dedi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler