YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kilonuzu Kontrol Etmek Mi İstiyorsunuz?
Kilonuzu Kontrol Etmek Mi İstiyorsunuz?
05 Ocak 2016 23:59
Kilo dünya halklarının en önemli sorunlarından birisi arasında olmaya devam ediyor. Obezite ile mücadele bir çok ülkenin politikası haline gelmeye başlıyor. Peki kilonuzu nasıl kontrol edebilirsiniz? İşte ayrıntılar.

Kilo dünya halklarının en önemli sorunlarından birisi arasında olmaya devam ediyor. Obezite ile mücadele bir çok ülkenin politikası haline gelmeye başlıyor. 

Kadıköy Florence Nightingale Hastanesinden, beslenme ve diyet uzmanı Güzin Çaltı Yener 11 soruda keninizi yeniden gözden geçirmenizi öneriyor;

1. Her gün 30 dk tempolu yürüyüş yapın : Siz istediğiniz kadar diyet yapın, hiçbir şey kaçırmamaya çalışın eğer yeteri kadar egzersiz yapmıyorsanız kilo vermeniz mümkün değildir. Her gün en az 30 dk tempolu yürüyüş yapmak metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeyi kolaylaştırır.

2. unutmayın! Günde en az 6 saat uyku: Hormon sistemini düzenlediği için uyku hayatımızda çok önemlidir. 6-8 saat uyku uyumamak veya düzensiz uyku da kilo vermeyi yavaşlatır. Bu yüzden kilo veremiyorsanız uyku düzeninizi gözden geçirmelisiniz. 

3.Stres ve şişmanlık kolkola gidiyor: Stresli durumlarda kilo verme yavaşlar. Stres hormonlarının arttığı durumlarda hormonel yapı çok etkilenir ve kilo verme yavaşlar. Stresli iken kilo vermeniz durabilir. Böyle durumlarda doğada yürüyüş yapmak, yüzmek, basket-futbol gibi oyunlar oynamak stres hormonlarının azalmasını sağlar. Bunun yanında yoga tarzı aktivitelerde sizi rahatlatır.

4. Uzun süreli aç kalmayın: Siz gün içinde hiçbir şey yemediğinizi, aç kaldığınızı ve iyi kilo vereceğinizi düşünebilirsiniz fakat dengesiz ve düşük kalorili diyetler metabolizmayı yavaşlatır ve vücudun yağ biriktirmesini arttırır. Bu yüzden dengeli ve yeterli bir diyet uyguladığınıza emin olmalısınız.

5. Porsiyonlarınızı gözden geçirdiniz mi? Gün içinde siz diyette herşeye uyabiliyor olabilirsiniz, sebze yemeği, ızgara et tüketiyorsunuzdur fakat doğru porsiyonları yemediğinizde de kilo veremezsiniz. Örneğin gün içinde 120 gr et almanız 6 kaşık sebze yemeniz gerekiyorsa siz 200 gr et alıp, 10 kaşık sebze yiyorsanız aslında baktığınızda diyeti aşmadığınızı görürsünüz fakat porsiyonların fazla tutulması da gün için de ortalama 300-500 kcal daha fazla almanıza neden olur.

6. Meyve suları, sporcu içecekleri, alkol, soda, asitli içecekler gizli kalori kaynaklarıdır: Diyetinizde besinlere ve porsiyonlara çok dikkat edebilirsiniz fakat fark etmediğiniz içeceklerden de fazla kalori alıyor olabilirsiniz. Özellikle herkesin sağlıklı diye içtiği taze meyve suları bu konuda başı çekiyor. 1 porsiyon portakal ortalama 60 kcal iken 1 bardak portakal suyu 180 kcal dir. Meyve suları, sporcu içecekleri, alkol, soda, asitli içecekler gizli kalori kaynaklarıdır. Fark etmeden gün içinde içilen bu sıvılar kilo vermenizi engelleyebilir. Çalışmalarda günlük 3 bardak bu tür içecekleri tüketen kişilerin haftada fazladan 3500 kcal aldıklarını gösteriyor.

7. ya besinlerinize eklediğiniz lezzet süslerine ne demeli! Özellikle restaurantlarda yemek yiyen kişilerde lezzet arttırmak için besinlere eklenen gıdalar günlük alınan kalori miktarını arttırmaktadır. Örneğin sadece salata yemeyi düşünerek masum bir şekilde gittiğiniz restaurantta salata içine eklenen mayonezli sos, yağlı salata sosları, peynirler, kroton veya kızarmış ekmek parçaları hiç tahmin etmediğiniz kalorileri almanıza sebep olur.Bu yüzden sipariş verirken ek hiçbir şey istemediğinizi özellikle tarif ediniz.

8. Haftasonları sisteminizi bozmayın: Genellikle diyetler hafta içi mükemmel devam eder fakat hafta sonları geniş bir kahvaltı, yemekler, içkili toplantılar, yemek öncesi aperatifler, patlamış mısır, içecekler bir hayli yüksek kalorinin toplanmasına sebep olur. Ayrıca hafta sonu hareketsizlik ve çok uyumada eklenince zaten hafta içi kaybedilen kilolar geri alınmış olur.

9. Herşeyden once hedefinizi doğru belirleyin:  Yüksek hedefler ve imkansız isteklerle diyete başlanması ve bu noktaya ulaşılamama hem diyeti bozmaya itecek hem de hayal kırıklıkları ile stresi arttırıp kilo kaybını engelleyecektir.

10. Öncesinde doctor kontrolü şart! Bir çok hastalık ve kullanılan ilaçlar metabolizmayı etkileyerek kilo vermeyi engeller.Bu yüzden kilo veremediğiniz durumda mutlaka bir doktora danışıp kan tetkiklerinizin normal olduğuna ve ilaçlarınızın kilo vermenizi engellemediğine emin olun.

11. Vücudunuzu iyi tanıyın: Bazı haftalarda vücudunuz (örneğin egzersizin yoğun olduğu haftalar, regl dönemleri v.b durumlar) kilo vermese de yağ-su-kas dengesinde olumlu değişimler olabilir. Regl dönemi vücutta su arttığı için yağ düşüp, su artıyorsa siz kilo verdiğinizi fark edemeyebilirsiniz fakat yağ % düşüyordur veya o hafta iyi bir egzersiz ile kasının artmış olabilir bu kiloya yansımaz fakat yağ % düşer.

12.Asla öğün atlamayın: Öğün atlama genel olarak daha az yemek ve daha fazla kilo vermek olarak görülebilmekte fakat metabolizma için bu hiç doğru bir yöntem değil. Öğün atladığınızda metabolizma yavaşlayarak bir sonra ki öğünde yediklerinizi depoluyor. Bu yüzden 3 ana 3 ara öğün düzenli tüketilmeli.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler