YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kilo vermek isteyene müjde
Sigara bıraktırma konusunda Sağlık Bakanlığı'nın çalışmalarını biliyorsunuz? Oldukça da başarılı oldu. İşte Bakanlık benzer bir çalışmayı da bu kez fazla kiloyla mücadele için başlatıyor. Bakan Akdağ, sigara bıraktırmada yakalanan başarıyı şimdi de obezit
Kilo vermek isteyene müjde
11 Şubat 2012 / 12:32 Güncelleme: 11 Şubat 2012 / 12:23

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Türkiye yakın bir gelecekte, dünyada sağlık turizminin 1 numaralı ülkesi haline gelecek'' dedi.

Vali Gökhan Sözer'i makamında ziyaret eden Bakan Akdağ, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'de 9 yıldır ciddi bir sağlık dönüşüm programı uyguladıklarını söyledi.

Sağlık hakkının, temel bir hak olduğunu ifade eden Bakan Akdağ, ''Yani bir insanın yoksul olması, ya da kırsalda yaşaması asla sağlık hizmeti alma konusunda bir olumsuzluk oluşturmamalı. Programımızı başından beri bunun üzerine kurduk. Yoksul ve dar gelirli vatandaşların sağlık hizmetini kolay alabilmesi gerekir. Zaten varlıklı insan genellikle sağlık hizmetini rahat şekilde alacak bir imkan bulur'' dedi.

Türkiye'deki sağlık sisteminin tüm dünyanın ilgisini çektiğinin altını çizen Akdağ, önümüzdeki yıllarda sağlık turizmine ciddi bir şekilde hız vereceklerini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü, UNİCEF gibi uluslararası örgütlerin Türkiye'yi model ülke olarak gösterdiklerini vurgulayan Sağlık Bakanı Akdağ, ''Türkiye 75 milyonu kapsayan sosyal adaletçi yaklaşımıyla, bilimsel açıdan dünyanın en yüksek teknolojisiyle, koruyucu hizmetleri ve tedavi edici hizmetler açısından tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Uluslararası örgütler Türkiye'yi model ülke olarak göstermeye başladı. Sigarayla yapılan mücadele bütün dünyaya örnek oldu. Yakın bir gelecekte Türkiye dünyada sağlık turizminin 1 numaralı ülkesi haline gelecek'' diye konuştu.

Bakan Akdağ, Türkiye'deki aile hekimliği merkezlerinin daha da modernleşmesi ve mükemmel hale getirilmesi için çalışmalar başlattıklarını, amaçlarının  bu merkezleri yenileyerek vatandaşlar açısından konforlu bir hale getirmek olduğunu ifade etti.

''Fazla kilolarımızla ilgili mücadele başlıyor''

Bakan Akdağ, Türkiye'de obezite ile ilgili çalışma başlatacaklarını, sigara konusunda yakaladıkları başarıyı obezite konusunda da yakalamak istediklerini belirtti.

Obezite konusunda farkındalık yaratmak için medyaya büyük görevler düştüğünü anlatan Bakan Akdağ, ''Şimdi önümüzde fazla kilolarımız ve hareketsizliğimizle ilgili mücadele var. Buna siz değerli basın mensupları da katkı verecek. Çünkü belli bir konuda farkındalığın artırılması ve bireyin davranışlarının değiştirilmesi konusunda yazılı ve görsel medyanın çok büyük rolü var. El ele vereceğiz, birlikte çalışacağız. Sigara konusunda verdiğimiz mücadeleyi obezite konusunda da vereceğiz'' diye konuştu

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki tadilat

Bir gazetecinin ''Adana'da yeni yapılan bir hastanenin acil servisi tekrar yıkılıyor, bu konuda neler diyeceksiniz '' sorusu üzerine Akdağ, Türkiye'de son derece yoğun ve hızlı bir tempoyla yeni hastaneler yapıldığı söyledi.

Bazı kişilerin gereksiz bir şekilde ajitasyon yaptığını kaydeden Akdağ, şöyle konuştu:

''Bir bardak suda fırtına koparmak diye bir tabir var. Bu şekilde gereksiz ajitasyon yapanlar oluyor. Koskoca bir hastane binası yapılmış, teknik ve mühendislik açısından herhangi bir tarafında değiştirilmesi gereken bir durum ortaya çıkabilir. Son derece yoğun ve hızlı biten bir tempoyla Türkiye'de yeni hastaneler yapıyoruz. Buna benzer küçük tadilatlar yapılabilir.

Enteresan bir şey. Bir sendika bunu özellikle gündeme getiriyor. Ne üstüne vazife o sendikanın bunu anlamak mümkün değil, sağlık çalışanlarının durumlarıyla ilgilenmesi gereken bir kuruluşun kendi üzerine vazife olmayan vazifelerle sırf muhalefet olsun diye günden oluşturmaya çalışıyor. Tabii karşılamak lazım sonuçta vatandaşın aldığı hizmete bakacaksınız. Yapılan bütün bu işler vatandaşın daha mükemmel hizmet alması için'' (AA)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler