YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kilo vermek isteyen aynaya bakarak yesin!  ​
Kilo vermek isteyen aynaya bakarak yesin! ​
25 Aralık 2015 23:27
Kilo almak ve kilo vermek insanların en temel belli başlı sorunlarından ikisi. Kilolu olanların kilo vermeye çalışması büyük dikkat ve sabır gerektiriyor. Uzmanlarda yaptıkları araştırmalarla aynaya bakarak yemek yemenin zayıflamak için etkili olduğunu ar

Tüm Dünya, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Florida Üniversitesi’nin gerçekleştirmiş olduğu araştırmayı konuşuyor. Kilo ile alakalı yapılan araştırmada ilginç bir gerçek ortaya çıkmış oldu.

 Dünya Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Florida Üniversitesi’nce gerçekleştirilmiş olan bir araştırma sonucu, ilginç bir gerçek durum meydana geldi.

  Çalışmalara göre aynaya bakma esnasında yemek tüketen insanların daha kolay kilo vermekte olduğu öğrenilmiştir. 


  Araştırma durumuna göre, sağlıksız oranda besin tüketmekte olan insan kendisini ayna karşısında gördüğü zaman rahatsızlık olmaktadır ve yemiş olduğu gıdayı daha lezzetsiz bir biçimde bulmaktadır. 


  Araştırmacılar, kilo vermek isteyen bireylerin ayna karşısında daha az miktarda sağlıksız gıda tüketecek olduklarını vurgulamaktadır.


  TATSIZ BULDULAR, LEZZETİNİ SEVMEDİLER

185 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirmiş araştırma sonucu, öğrencilere çikolatalı kek ve meyve salatası ikram edilmiştir. Daha sonrasında da bu yiyeceklerin tatlarının değerlendirilmesi istendi.


Araştırma sonucuna göre, ayna karşısında çikolatalı kekleri tüketmekte olan öğrenciler, aynasız bir ortamda yiyenlere yönelik, kekleri daha lezzetsiz buldukları görüldü. Meyve salatasının tadını değerlendirmiş olan öğrenciler arasındaysa belirlenmiş bir fark gözlenemedi.

 
KİLO ALMAMANIN DİĞER YOLLARI

1. Karıştırın

Sevdiğiniz meyve suyunu maden suyuyla karıştırın. Bunu yaparken, normalde içtiğiniz meyve suyunun yarısını kullanacağınız için, aldığınız kaloriyi önemli miktarda azaltmış olursunuz. Hele de meyve sularının bolca tüketildiği şu sıcak yaz günlerinde.

 2. Telsiz telefon kullanın

 En yakın arkadaşınıza günün sıcak dedikodularını verirken, aynı zamanda da kalori yakmaya ne dersiniz? Çamaşırları yıkayın (68 kalori), masayı hazırlayın (85 kalori), ya da çiçekleri sulayın (102 kalori). (Bu değerler, 68 kiloluk bir kişi ve yarım saat üzerinden geçerlidir.)

 3. Çiklet çiğneyin

 Yakın zamanda yapılan bazı araştırmalara göre, tüm gün şekersiz (tatlandırıcılı/damla sakızlı) çiklet çiğnemek metabolizma hızınızı yüzde 20 oranında artırıyormuş. Biz araştırmacıların yalancısıyız!

 4. Abur cuburların karşılığını nakit ödeyin

Ne zaman biri size abur cubur, ya da yememeniz gereken bir şey önerdiğinde kabul ederseniz, kenara bir 500 yüz bin lira koyup, bunu çocuğunuza, kardeşinize, ya da dilencilere verin. Paracıklar cebinizden eksilmeye başladığında, hayır demeyi de öğreneceksiniz.

 5. Ambalaja dikkat edin

Ambalaj üzerlerini iyice okuyun. Çünkü kalori değerleri genellikle 100 gram üzerinden bildirilir. Oysa yediğiniz şey, 100 gramdan fazlaysa çok daha fazla kalori alıyorsunuz demektir.

 6. Yürüyüşe çıkmadan önce yeşil çay için

Kafein yağ asitlerinin açığa çıkmasını sağlar. Böylece daha kolay yağ yakarsınız. Ayrıca yeşil çayda bulunan polifenoller (antioksidan bileşikler), kafeinle birleşerek yakılan kalori miktarını artırırlar. Ancak eğer yüksek tansiyonunuz varsa, bu öneriyi dikkate almayınız.

7. Yemeğinizi evden getirin

Dışarıda yemek genellikle daha çok kalori almanıza neden olur. Dışarıda bulmanın zor olduğu şeyleri evde hazırlayıp yanınızda getirebilirsiniz.

8. İlla da salata sosu istiyorsanız…

O zaman bu tarife göre kendi salata sosunuzu yapın. Çünkü bu sosta bulunan yağ miktarı 1.5 gr ve içerdiği kalori de sadece 20 dir.

1 çay kaşığı balsamik sirke

 Çeyrek çay kaşığı zeytinyağı

 3/4 çay kaşığı dijon hardalı

 Çeyrek çay kaşığı yaban turbu

 9. Kan testi yaptırın

 Yaklaşık 12 kadından birinin tiroid bezleri yeterince iyi çalışmıyor ve bu da metabolizmayı yavaşlatan etkenlerden.

 10. Suyu tercih edin

 Meşrubat tercihinizi sudan yana kullanın. Yanınızda şişe bulundurmak faydalı olabilir.

 11. Tat alma duyunuzu yanıltın

 Öksürük için olan mentollü drajelerden bir taneyi ağzınızda eritmek, canınız bir şey çektiğinde, bu duyguyu köreltebilir.

 12. Baharatları kullanın

 Örneğin yediklerinize acı eklemek, daha uzun bir zamanda acıkmanıza yardımcı olabilir.

 13. İçtiniz mi beyaz için

Su gibi, az yağlı sütün de doyurucu etkisi vardır. Üstelik kalsiyum açısından da zengindir ve tok tutar.

14. Salata malzemelerini doğramayın, dilimleyin

Salatanız, sadece yeşilliklerden oluşmak zorunda değil. Havuç, kereviz, kabak ve diğer sebzeler de kullanılabilir. Ama bunları ince ince doğramak yerine, büyük parçalar halinde kesin. Hem yemesi daha uzun sürer, hem de daha çok çiğnersiniz. Bu da daha çabuk doymanızı ve ana yemekten daha az yemenizi sağlar.

15. Bir dostunuzu arayın

Yalnız hissediyorsanız, kendinizi yemeğe vurmak yerine telefonu elinize almayı tercih edin.

16. Yediklerinizi yazın

Bu, neyi ne kadar yediğinizi bildiğiniz için, kendinizi kontrol etmenize yardımcı olur. 

17. Uzaktan kumandayı emekliye ayırın

Uzaktan kumanda gibi aletler işinizi kolaylaştırmakla beraber, sizleri hareketsizleştirir.

18. Sprey yağları tercih edin

Böylece normalde kullandığınızdan çok daha az yağ kullandığınızı fark edeceksiniz.

19. Alırken küçüğünü tercih edin

Örneğin çikolata mı satın aldınız, bir bar yerine, bir paket almak demek, yüzde 44 daha fazla yemeniz demek. Riske girmeye gerek yok, küçüğünü alın, kaloriyi azaltın.

20. Yemeği pişirmeden önce ölçün

Makarna, pilav gibi besinleri yerken, miktarı kaçırıp daha çok yiyebilirsiniz. Oysa baştan yemeniz gereken kadarını ölçüp pişirirseniz, bu sorun ortadan kalkmış olur. Şöyle söyleyelim, 4 kaşık makarna ya da pilav, 1 dilim ekmeğe eşittir.

 21. Aynasız yemek olmaz

Yemek yerken kendinize aynada bakmak, yüzde 22-32 daha az yemenizi sağlar.

 22. Kutuyu açmadan önce bekleyin

Dondurma kutusunu açmadan önce, 10 mekikle, 10 şınav çekin. Bu hem atıştırma arzunuzu öldürebilir, hem de vücudunuzla sizi tekrar iletişime sokarak, amaçlarınızı size hatırlatabilir.

 23. Çorbanız koyusundan olsun

İçinde büyük sebze parçaları olan çorba içen kişilere bakılacak olursa, hem daha çabuk doyuluyormuş, hem de yüzde 20 daha az yeniliyormuş.

24. Balık yemeyi ihmal etmeyin

Balık, son derece sağlıklı bir yağ tipi olan omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 açısından zengin balıklar, tonbalığı, uskumru, somon ve morina balığıdır. Diyet yapan kişilere bakılacak olursa, her gün balık tüketenler, diyetlerinde balık olmayanlara oranla yüzde 20 daha fazla kilo kaybetmişler.

 25. Biraz da ilhama ihtiyacınız var

Bazen ihtiyacınız olan motivasyonu gene ancak kendiniz sağlayabilirsiniz. Bu nedenle hazırlıklı olun ve buzdolabı, mutfak kapısı, bisküvilerin durduğu dolap, ya da bilgisayar gibi yerlere sizi motive edecek yazılar yapıştırın. Örneğin: Bir gofrete yenilmeyeceksin değil mi? Ne de olsa uzun bir yol katettin ve çok başarılı oldun.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler