YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kilo verdiren sebzeler...
Yazın gelmesiye neredeyse hepimizin derdi aynı... Kışın alınan kiloları vermek... İşte bunu kolaylaştıran 3 sebze... Ve onlarla yapılabilecek tarifler...
Kilo verdiren sebzeler...
07 Haziran 2012 / 07:53 Güncelleme: 07 Haziran 2012 / 07:56

Yüksek lif içeren enginar, kabak ve patlıcanın hiç bilmediğiniz yönleri size kilo vermede yardımcı olurken aynı zamanda da bunaltıcı sıcaklarda size daha  sağlıklı beslenme sağlayacak.

Diyetisyen Banu TOPALAKÇI

Enginar detoksa bire bir

Enginar sebze topluluğunun ıstakozu sayılır. Yenilebilir kısmına erişebilmek için gerçekten çok çaba harcamamız gerekir. Enginar karaciğeri temizleyen bir besindir. Karaciğer sağlığı ve detoks için de birebirdir. Peki neden? Çünkü bu bitki silimarinin kaynağıdır.Silimarinin , karaciğerin korunmasına ve gelişmesine yardımcı olan bir önemli bir bitki bileşenidir.

Enginar Mideyi Rahatlatır

Enginarın faydaları saymakla bitmez. Enginar yaprakları, sağlıkla ilgili çeşitli konularda faydalı olduğu tespit edilen bir dizi aktif kimyasal bileşke içerir. Örneğin bitkinin safrayı uyarıcı faaliyeti kontrollü deneylerle belgelenmiştir. Enginar, yapılan çalışmalarda enginar özü verilen kronik gastointestinal hastaları dikkate değer bir şekilde iyileşme göstermişlerdir. İncelemeyi yürüten araştırmacılar hastaların yüzde seksen beşinin mide ağrısı, mide bulantısı ve kusmadan önemli oranda kurtulduğunu ifade etmiştir.

Bu öz, yüksek kolesterol ve trigliseridlerin tedavisinde de kullanılır. Deney tüpü incelemelerinde,  enginardaki flavonoidlerin, özellikle luteolin kardiyovasküler hastalıkların kesin sebebi olan LDL(kötü)kolesterolün oksidasyonunu engellediği görülmüştür.

Göz dostu

Orta boyda bir enginar 72mg magnezyum, 425 mg potasyum, folat, lutein ve zeaksantin adlı göz dostu karotenoidler ve hepsinden daha da önemlisi 6.5 gr lif içerir. Eğer büyük boy bir enginar seçerseniz, lif miktarı neredeyse 9 grama kadar yükselir ki bunların tümünü sadece 60 kalori karşılığında alırsınız.

Hastalıklara savaş açan patlıcan

Doğa bize koyu renkli besinleri pek çok hastalığa karşı korunmamız için vermiştir. Yaban mersinindeki mavi pigment, ahududu ve karpuzdaki kırmızı pigmentler, biberdeki sarı pigment, bunların hepsi sadece bitkiyi çevredeki zararlı etmenlerden korumakla kalmaz, aynı zamanda bizim vücudumuzdaki hücre ve DNA 'ları da aynı etkiye karşı koruyan güçlü fitokimyasallar içerir. Tabii ki patlıcanın kabuğundaki o zengin mor pigment içinde de bu kural kesinlikle geçerlidir.

Yaşlanmayı önler

Nasunin adlı madde bu koyu mor pigmentten ayrıdır. Bir tür antosiyaninn olan nasunin güçlü bir antioksidandır. Yapılan incelemeler nasuninin, hücre ve DNA 'nıza ciddi zarar verebilecek, kısmen yaşlanmanın sebebi olan serbest radikal ve molekülleri tam manasıyla etkisiz hale getirdiğini göstermektedir. Buna ek olarak nasunin bizi lipidpreoksidasyona karşı da korur. Diğer bir deyişle insan vücudundakiler de dahil olamk üzere (LDL kolesterolü gibi ) yağların bozulmalarını engellemeye yardımcı olur. Beyin özellikle oksidatif zarara karşı savunmasızdır ve yapılan incelemeler antosiyaninlerin genelde hayvan beyin hücrelerini inanılmaz boyutlarda koruduğunu göstermiştir.

35 kalorilik doyurucu besin kaynağı

Patlıcan besin açısından kesinlikle yıldız değildir ancak sadece 35 kaloriye mal olabilecek bir kasesinde 2,5 gr. lif içeren iyi bir sebzedir. Ayrıca doyurucudur. Hazırladığınız salatalar közlenmiş patlıcan katarak salatanıza 18,5 gr lif ve 1.260 mg potasyum eklemiş olursunuz ki içeriğindeki niasin, folat, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve fitesterol'lerden alacağınız fayda da cabası.

Biliyor muydunuz ?

Patlıcan bir sebze olarak düşünülür ancak botanik açıdan aslında çilek türü bir meyvedir.

Kabağın bilinmeyen faydaları

Çoğu sebze gibi yaz kabağı da kalp sağlığı açısından önemli bir mineral olan potasyum yönünden zengindir. Bir kase pişmiş yaz kabağı size sıradan bir potasyum takviyesinin üç katından daha fazla potasyum sağlar. Ayrıca kayda değer miktarda A vitamini, beta karoten ve daha da önemlisi maküla dejenerasyonuna ve diğer görme sorunlarına karşı gözleri koruma becerilerinden dolayı ciddi araştırmalara konu olan 4.000 mcg 'den daha fazla lutein ve zeaksantin içerir.

Cancer Epidemiology Biomarkersand Prevention 'da yayımlanan bir incelemede Çin 'de 63.000'den fazla kişi izlenmiş ve kabakta yoğun miktarda olan kriptoksantin bakımından en zengin besinlerle beslenenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin yüzde yirmi yedi daha düşük olduğu görülmüştür.

Bazı araştırmalar ise doğrudan ya da dolaylı olarak sigaradaki kansorejenlere maruz kalmanın A vitamini eksikliğine yol açtığını göstermiştir. Dolayısıyla kabak gibi A vitamini açısından zengin besinler bu sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olup belirli bir düzeyde koruma sağlayabilir. A vitamini aynı zamanda harika bir bağışıklık sistemi tetikleyicisidir.

Kabak kilo vermeye yardımcı

Kabağa ilişkin genel anlamda  iyi olan şeylerden biri, yüksek su oranına sahip olmasıdır. Pennsylvania State Üniversitesi'nden Dr.Barbara Rolls'un gerçekleştirdiği önemli bir araştırmaya göre, yüksek miktarda su içeren besinlerle (yüksek hacimli besinler olarak da adlandırılır) çok az kalori karşılığında oldukça fazla besleyici öğe alınır. Yüksek hacimli besinler hem doyurucu hem de düşük kalorili olduklarından, başarılı bir kilo verme programının en önemli parçasıdır. Her ne kadar bazı türleri diğerlerine göre daha yüksek lif oranına sahip olsa da kabak size çok az kaloriyle kayda değer oranda lif sağlar. Lif oranının yüksek olduğu beslenme tarzının, kalp hastalığı ve kanser riski de dahil olmak üzere bir çok faydası vardır. Kabağın da içinde olduğu lif oranı daha yüksek olan besinler divertiküloz gibi sindirimle ilgili düzensizlikler için de sık sık önerilir.

İşte size kabak yapabileceğiniz harika bir tarif :

2 kabağı küp şeklinde doğrayıp kendi suyuyla hafif ateşte yumuşayana dek pişirin. Ardından bol miktarda dereotu ekleyin ve rendelenmiş bir küçük boy avakado ile karıştırın. Ayrı bir yerde hazırlamış olduğunuz sarımsakli yoğurdu üzerine ekleyerek harika bir salata elde edebilirsiniz. Üstelik yağ metabolizması üzerinde son derece etkili ve bir o kadar da karaciğer dostu bir salata... (Bugün)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler