YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaya tuzu sağlığa zararlı mı?
Kaya tuzu sağlığa zararlı mı?
26 Eylül 2016 10:17
Uzmanların sağlığa faydalı olduğunu söylediği kaya tuzu için Türkiye Kardiyoloji Derneği'nden ezber bozan bir açıklama geldi. Dernek, kaya tuzunun sağlık açısından oldukça zararlı olduğunu belirterek, kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

Uzmanlar tarafından sağlığa faydalı olduğu belirtilen kaya tuzu için Türkiye Kardiyoloji Derneği’nden açıklama geldi. Kaya tuzunun içeriğinde barındırdığı sodyum nedeniyle oldukça zararlı olduğunu belirten Dernek, kaya tuzunun kullanılmaması gerektiğini belirtti. 

Normal sofra tuzunun bile zararlı olduğunu belirten uzmanlar, kaya tuzunun kalp ve damar hastalıklarına yol açtığını, özellikle kaya tuzundan bu oranın daha da artış gösterdiğini belirtti. Sofra tuzunun bile kullanımının zararlı olduğunu belirten uzmanlar, kaya tuzu kullanımı ise sıfıra indirilmeli denildi. 

İÇERİĞİNDEKİ SODYUM ÇOK ZARARLI 

Kaya tuzu sağlığa faydalıdır iddiaları üzerine açıklamalarda bulunan Türkiye Kardiyoloji Derneği Bilim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Birhan Yılmaz, kaya tuzu hakkında bilgiler verdi. Mehmet Birhan Yılmaz, ‘Kaya tuzunun faydalı olduğu hakkında bazı açıklamalar yapılıyor. 

Böyle bir şey mümkün değildir. Çünkü kaya tuzu bünyesinde sodyum içermektedir. Üstelik sodyum miktarı 100 üzerinden 97’dir. Bu da kalp ve damar hastalıklarını tetiklemektedir. Ayrıca kaya tuzunda birçok kimyasal madde de bulunur. 

Bu yüzden insanların kaya tuzuna uzak durması gerekiyor. Kaya tuzu insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmekte ve birçok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. İçeriğinde kanser yapan maddeler de bulunuyor. 

Bunlar; atom bombası yapımında kullanılan plütonyum, talyum, radyum ve az da olsa kurşundur. Bu maddeler insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Vatandaşlarımız kalp, damar ve vücut sağlığı için kaya tuzundan mutlaka uzak durmalıdır’ dedi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler