YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katarakt'ta muhteşem buluş
Katarakt'ta muhteşem buluş
20 Haziran 2015 11:08
Sık görülen göz rahatsızlıklarından katarakta dair önemli bir bir gelişme yaşandı. ABD'li bilim adamları kataraktla bağlantılı 2 gen tespit etti.

Özellikle ileriki yaşlarda görülen ve görüntünün puslu olmasına neden olan kataraktla ilgili bilim adamları 2 gen buldu.

Göz merceğinin saydamlığını sağlayan proteinlerin düzenlenmesinde rol oynayan 2 genin işlevini yerine getirememesi halinde katarakt geliştiği saptandı.

Delaware Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, proteinlerin düzenlenmesinde rol oynayan 2 genin işlevini tam olarak yerine getirememesinin katarakta yol açtığını gösterdi. 

Katarakta zemin hazırlayan genetik etkenleri daha iyi anlamak için fareler üzerinde araştırma yapan bilim adamları, göz merceğinin saydamlığını sağlayan Mafg ve Mafk adlı proteinlerin düzenlenmesinde rol oynayan 2 genin işlevini yerine getirememesi halinde lensin opaklaştığı ve kataraktın geliştiğini saptadı.

Sonuçları "Human Genetics" dergisinde yayımlanan araştırma, kataraktın gecikmesi ya da önlenmesi konusundaki tedavi yöntemlerine ışık tutuyor.

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasına deniyor. Genellikle yaşa bağlı oluşan hastalık görme yetisinin kaybına yol açabiliyor. Katarakt, ameliyatla tedavi edilebiliyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler