YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karpuz kanserden, kabızlıktan koruyor...
Karpuz kanserden, kabızlıktan koruyor...
25 Temmuz 2016 10:44
Karpuzun faydaları nelerdir? Karpuz kanser riskini azaltıyor, LDL kolesterolün seviyesini düşürüyor, kabızlıktan kurtulmak için karpuz yemelisiniz, ünlülerin diyet listelerinde yer alan bir meyvedir.

Atalarımız karpuz kabuğu denize düştü mü yenir diye boşuna dememişler. Yazın sıcağından olgunlaşan ve tatlanan karpuzun faydaları saymakla bitmiyor. Sıcak günlerde en ferahlatıcı yiyecekler arasında olan karpuz aslında tam bir su deposu. Türkiye'nin en dinamik kadın portalında kadın ve kadına dair her şeyi bulmaya devam etmektesiniz. Karpuzun sağlık için öneminden bahsedeceğimiz yazımız kadın haberlerinde

Karpuzun faydaları nelerdir?

Karpuz içerisinde bulunan elektrolit sayesinde yaz aylarında kaybettiğimiz su ihtiyacımızı geri koymamızı sağlıyor. Sulu bir yiyecek olması nedeniyle serinletici bir yiyecek olan karpuzda bulunan besin maddeleri aslında oldukça çok. Karpuzda bulunan C vitaminiyle karpuz tüketimi sayesinde vücudumuzun ve saçlarımızın vitamin almasını sağlıyoruz. İçeriğindeki E vitamini, C vitamini ve A vitamini  saç sağlığı için oldukça faydalı. Ciltte meydana gelebilecek güneşin yan etkilerinden de yine karpuzda bulunan E vitamini, C vitamini ve A vitamini ile korunabiliyoruz.

Kanser riskini azaltıyor

Yapılan araştırmalarda karpuzun içerisinde bulunan likopen maddesi kanser savaşçısı olduğunu söylüyor. Karpuzun kırmızı rengini aldığı likopen , kanser hücreleriyle mücedelede bir numaralı savunucu.  Likopen karpuza verdiği bu kanser oluşma riskini azaltma özellğiyle mucizevi bir yiyecek olmasından dolayı sağlık için gerekli.

LDL kolesterolün seviyesini düşürüyor

Karpuz kalp dostu bir meyve. Onun bu özelliği “kötü kolesterol” adıyla bilinen LDL kolesterolün düşürülmesinde bir numaralı yardımcı. Yapılan araştırmalarda karpuz yiyen ve suyunu içenlerde , yemeyenlere oranla yüzde elli oranında “kötü kolesterol” adıyla bilinen LDL kolesterolün azaldığı görülmüş.

Kabızlıktan kurtulmak için karpuz yemelisiniz

Bol miktarda su ve lif içeren karpuz  bireyin daha sık tuvalete çıkabilmesini sağlar. Sindirimi kolay olan bir meyve olmasından dolayı hazımsızlık yaşayanlarda karpuzu rahatça tüketebilir.

Ünlülerin diyet listelerinde yer alan bir meyve

Sibel Can'ın bir dönem karpuz ve peynir yiyerek fazla kilolarından kurtulmasını sağlayan meyve artık ünlülerin de diyetlerinde kullandığı bir meyve. Ancak uzmanlar her şeyde olduğu gibi karpuzda da aşırıya kaçmamak gerektiğini söylüyor. Şeker içerdiğini unutmamalısınız. Ayrıca karpuzun beyaz kısmının da mineral deposu olduğunu eklemek gerekir.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler