YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karnından 4 kilo böbrek çıktı
Karnından 4 kilo böbrek çıktı
20 Temmuz 2010 14:25
Malatya'da ağrıları nedeniyle hastaneye gelen 69 yaşındaki bir kadının karnından 4 kilogram ağırlığında böbrek çıktı.

Malatya'da yaşlı bir hastanın karnından dört kilogram böbrek çıktı.   

Karnındaki ağrılar nedeniyle Özel Gözde Kışla Hastanesi'ne gelen 69 yaşındaki Adile Çukacı'yı Üroloji Hekimi Op. Dr. Özbay Aydemir muayene etti. Yapılan tektiler sonucunda hastanın karnında büyük bir kitle olduğu ortaya çıktı. Yaklaşık 12 yıldır bu ağrıyla yaşayan ve 2 yıldır karnında büyüme olan Adile Çukacı ameliyata alındı. Ameliyat sonrası Çukacı'nın karnından 4 kilogram 37 santimetre büyüklüğünde böbrek çıktı.   

Ameliyat sonrası kısa sürede toparlanan Adile Çukacı, "İş göremiyordum, uzun yola gittiğimde 9 aylık hamile gibi karnım büyüyordu. Nefesimde kesiliyordu. Kitlenin bir ucu göbeğimde diğer ucu kaburgalarımdaydı. Bir sertlik vardı, rahat değildim" dedi.   
Ameliyatının başarılı geçtiğini kaydeden Adile Çukacı, doktoruna teşekkür etti.  

Adile Çukacı'ya gerçekleştirilen operasyon hakkında bilgiler veren Üroloji Hekimi Op. Dr. Özbay Aydemir ise, "Hastamız yaklaşık bir ay önce bize müracaat etti. Elinde filmleri vardı. Böbrekte, damar, yağ ve kas kitlesinin beraber olduğu bir paketin yer aldığı böbrek rahatsızlığı vardı. Büyüklüğü hastamızın karnının içerisini dolduruyordu. Başarılı bir böbrek ameliyatı yaptık. Çıkarttığımız kitlenin eni 25 santimetre, boyu ise 37 santimetreydi. Ağırlığı ise 4 kilogramdı. Adile Teyze bugün ameliyatın birinci gününde ve kendini çok rahat hissediyor" diye konuştu.
İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler