YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karın ağrısına dikkat!
Karın ağrısına dikkat!
24 Ocak 2014 09:19
Op. Dr. Hüseyin Basım, hiç beklenmedik bir anda şiddetli bir karın ağrısı ile kendini gösteren apandistin, tedavi edilmediği zaman ölümle dahi sonuçlanabileceğini ifade etti.

Apandisitin en sık 10-30 yaşları arasındaki kişilerde görüldüğünü belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Basım, “Apandistten kuşkulanıldığında hemen doktora başvurulmalıdır.

İhmal halinde iltihap tüm bağırsaklara yayılarak tehlikeli bir durum oluşturabilir. Apandistin en önemli belirtisi karından başlayıp, karnın sağ alt tarfına kadar yayılan bi sancıdır. Bu durum çoğu zaman karın ağrısı ve gaz sancısı ile karıştırılmasına neden olabilir.

Her iki durumda da birçok hastalık aynı belirtilere yol açabilir. Genel olarak ağrılar geçmiyorsa, aratarak devam ediyorsa veya ağrıya eşlik eden ateş, bulantı, kusma, halsizlik, genel durum bozukluğu varsa apandistten şüphelenilmeli ve bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir” dedi.

"İlaçla yapılan tedavi apandisti geçirmez"

Apandist ameliyatının kolay olduğunu ve 30-40 dakika sürdüğünü vurgulayan Basım, “Doktor apandist şüphesi olan kişiyi muayene eder ve başka belirtilerin de olup olmadığını öğrenir. Yapılan kan testlerinde apandistin iltihaplandığını ortaya çıkmış ise hasta ameliyata alınır.

İlaçla yapılan tedavi, antibiyotiklerin kullanılması hastalığın iyileşmesini sağlamaz. Kesin tedavi için ameliyat şarttır. Kolay bir ameliyat olan apandisit ameliyatı, yaklaşık 30-40 dakika sürer. 1 gün hastanede yatma süresi vardır.

Apandisit çıkarıldığında tekrarlanması mümkün değildir. Komplikasyon olmayan hallerde yara birkaç gün, en geç bir hafta içerisinde kapanır. Patlayan bir apandisit durumunda, dren kullanıldığı vakalarda apandisit ameliyatı yarasının kapanması biraz daha uzun sürebilir” şeklinde konuştu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler