YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Karekod"  eczacıları mağdur etti
"Karekod" eczacıları mağdur etti
17 Mayıs 2010 17:40
İlaç Takip Sistemi "karekod" uygulaması ikinci gününde de eczacıları ve vatandaşları mağdur etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 1 Haziran tarihine kadar ilaç takip sisteminde herhangi bir ertelemenin söz konusu olmayacağını bildirdi.

ECZACILAR MAĞDUR OLDU

Sistemin kaçakçılığı önlemesinden dolayı özünde doğru bir proje olduğunu anlatan eczacılar, alt yapı eksikliğinden hataların yaşındığını belirtiyor.
 

Muayene olduktan sonra ilaçlarını almak için eczanelere giden vatandaşların büyük bölümünün sisteme girişlerde aksaklık olması nedeniyle ilaçlarını alamadı. Acil ihtiyacı olan bazı hastalar için inisiyatif kullanan eczacılar, ilaçların kupürünü alarak sistem düzeldiğinde giriş yapacak. Sistemin kilitlenmesi nedeniyle birçok hasta da ilaçlarını ücretini ödeyerek aldı.
 

Günaydın Eczanesi Sahibi Suat Günaydın, İlaç Takip Sistemi'nin ilacın imalattan tüketiciye kadar olan bölümde tamamen devlet tarafından takip edilen bir sistem olduğunu söyledi.
 

Özünde faydalı bir uygulama olduğunu aktaran Suat Günaydın, "Kaçakçılığı, mükerrer ilaç kullanımını önlediği için doğru bir sistem. Biz bu sisteme destek veriyoruz. Fakat sistemin alt yapısı oluşturulmadan uygulamaya konuldu. Elimizde reçeteler var giremiyoruz. Vatandaşlar ilaçlarını alamıyor, biz ilacı verecek olursak karekod sistemine daha ilaç girmediği için sistem bunu kabul etmemekte. Veri tabanı daha henüz hazırlanmadı. Bunun ileri bir tarihe ertelenmesi için talebimiz var." dedi.
 

Cansu Eczanesi Sahibi Seher Elmas da nöbetçi eczanelerin hastalara ilaç veremediğini belirtti. Hastalarla sürekli kaos yaşadıklarını anlatan Elmas, "Kimisi kızıyor, kimisi bağırıyor, bizden kaynaklı sanıyor. Köyden, ilçeden, kasabadan gelen var. Tekrar gelemeyeceğini söylüyor. Raporlu hastalara birer kutu verdik. Sonra tekrar gelin dedik. kimisi parasıyla aldı, sonra sistem düzelince parasını iade edeceğiz. Veresiyeye yazdık. Yani kısacası kanunlara uygun bir satış yapamadık" diye konuştu. CHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler