YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karatay yine ezber bozdu
Karatay yine ezber bozdu
06 Nisan 2013 09:59
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, okul kantinlerinde kalorinin değil karbonhidrat hesabı yapılması gerektiğini ifade ederek, “ Kalori düşüklüğü çocukları halsiz bırakır. Karbonhidrat azaltılacak, kalori artırılacak. Ben onu öneriyorum”

Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin davetlisi olarak Tokat’a gelen Karatay, yine ezber bozan açıklamaları ile dikkat çekti.

Tokat Kebabı, gözleme yiyen Karatay, akşam yemeğinde ise GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in davetlisi olarak yöresel yemeklerden tattı.

Tokat batı, keşkek ve bacaklı çorba yiyen Karatay, pilav ve salata içine konulan mısırdan uzak durdu. Konferans öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Karatay, hayvansal yağlardan korkulmaması mesajı verdi.

Şişmanlık ve obezitenin her türlü hastalığın temeli olduğunu ifade eden Karatay, “Şişmanlık yapan yağ değil şekerlerdir. Şişmanlık yapan ülkemizde hareket etmediğimiz için aşırı miktarda yediğimiz unlu gıdalar ve ekmektir. Rafine unlar, şekerler şişmanlık yapar” dedi.

“Kantinlerde kalori deği, karbonhidrat azaltılmalı"

Sağlık Bakanlığı tarafından obeziteyle mücadele kapsamında okul kantinlerinde kalori ayarlaması yapılmasının gündeme gelmesi ile ilgili sorulara Karatay, kantinlerde kalori değil karbonhidratın azaltılması gerektiğini savunarak,” Kalori hesabı değil karbonhidrat hesabı yapılması lazım. Kalori düşüklüğü çocukları halsiz bırakır. Karbonhidrat azaltılacak, kalori artırılacak. Ben onu öneriyorum. Okul kantinlerde ayrıca paket yiyeceklerinin olmamasını öneriyorum. Paketli yiyecek okul kantinlerine girmez. Ne girer? Fındık, fıstık, ceviz ve badem bütün bunların kantinlere girmesi lazım” diye konuştu.

“Hayvansal yağ kilo yapmaz"

Her türlü hayvansal yağın sağlıklı olduğunu ifade eden Karatay, “Mesela pirzola’nın yağı, kuzunun yağı ve kuyruk yağı. Yağı yakarsak kızartırsak tehlikelidir. En sağlıklı yağ hayvansal köy tereyağıdır, hayvansal yağlardır.

Soğuk sıkım zeytinyağı ve 0meg- 3 tür. Yağlardan korkmayacağız. Neyden korkacağız? Yağların yanmasından, kızartmadan korkacağız. Çünkü yağlar yandığı zaman ve kızartma yapıldığı zaman trans yağlar meydana gelir Esas hastalık sebebi trans yağlardır. Trans yağlar damar sertliği, kanserin, tansiyonun, alzaymırın sebebidir.

Bütün hastalıkların sebebi trans yağlardır. Doğal yapılmış köy tereyağı, doğal pişirilmiş kuzu pirzola, kuzu kapama yağ ile birlikte yendiğinde sağlıklı. Yalnız çayırda çimende güneş altında serbest hayvanlar olması lazım. Yağ kilo yapmaz. Sağlıklı yağ yerseniz karaciğer yağınız gider. Kilo şeker, insülin yüksekliği vücutta yağlandırır” dedi.

“Futbolculara maç öncesi makarna yediriliyor"

Futbolculara makarna yedirildiğini duyduğunu ifade eden Karatay, “Maçtan önce bol makarna yiyorlarmış. Ama ondan sonra bence ani bir enerji yüksekliği ve sonra da enerji birden bire azalıyor düşüyor. İkinci yarıda halsiz kalıyorlar. Lefter, günlük 3 yumurta yiyor, süt içiyor, peynir yiyor ve adada yaşadığı için bol bola balık yiyordu. Ama kendisinin tavsiyesi karbonhidrat futbolcular için zararlıdır diyor. Bende aynı fikirdeyim. Bol protein, bol yağ yenilecek ve bol su içilecek” diye konuştu.

“Türk halkı enine büyümeye başladı"

Daha sonra üniversitede ‘şişmanlık hastalık mıdır?’ başlığı altında konferans veren Karatay, önemli açıklamalarda bulundu. Konferansında da hayvansal yağ tüketilmesini yineleyen Karatay, Tokat kebabına vize verdi.

”Tokat kebabını gördüm yağlarını atmışlar. Bu yağları nasıl atarsınız dedim. Dana, koyun, paça, karaciğer mutlaka yenilecek. Yürek istediğiniz kadar yenilecek bakın göbek gidiyor, nasıl enerjiniz geliyor. 100 kiloluk bir kişiye diyetisyenlerimiz, doktorlarımız kibrit kutusu kadar peynir yemesini söylüyor. 100 kiloluk bir kişinin neresine gidecek bu kadarcık peynir. Ondan sonrada her gün bir saat yürüyün. Adamda enerji kalmadı ki yürüyecek. Terslik burada onunu için Türk halkı enine büyümeye başladı. Enerji alacağım diye ekmek, makarna, pilav. Ama tehlike burada protein yerseniz çok enerji alırsınız, sağlıklı yağ yerseniz çok uzun süre enerji alırsınız. Acıkmazsınız, istediğiniz kadar da yürürsünüz”

Konferansın sonunda GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin'in günün anısına Karatay'a çini işlemeli tabak takdim etti. Karatay, uzun kuyruklar oluşturan hayranlarının kitaplarını imzaladı.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler