YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karaciğere ZARARLI ilaç Hydroxycut toplatılıyor
Kanada yapımı ilaç Türkiye'de de kullanılıyordu
Karaciğere ZARARLI ilaç Hydroxycut toplatılıyor
04 Mayıs 2009 / 08:19 Güncelleme: 04 Mayıs 2009 / 00:00

Karaciğere zarar veren diyet ve vücut geliştirici ilaç Hydroxycut toplatılıyor


Türkiye'de de kullanılan ve Amerika'da 9 milyon adet satılan Kanada yapımı Hydroxycut adlı ilacın karaciğere zarar verdiği belirtilerek toplatılma kararı alındı.


Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) vücut geliştirmek ve aynı zaman diyet ilacı olarak kullanılan Kanada yapımı Hydroxycut isimli ilaç yüzünden bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde bu ilacın toplatılmasına karar verdi.


FDA'nın gıda ve beslenme bölümünden yetkili Dr. Linda Katz, kendilerine karaciğer problemleriyle ilgili 23 raporun ve Soutwest'te yaşayan 19 yaşında bir erkeğin de hayatını kaybettiği bilgisi kendilerine ulaştığı için bu kararı aldıklarını açıkladı. 2007 yılında ölen çocuğun FDA'ya geçtiğimiz ay rapor edildiği kaydedildi.


Diğer hastalarda ise sarılıktan dolayı cildin sarardığı ve karaciğer yetmezliği sorunları görüldü. Bir kişiye karaciğer nakli yapıldığı ve bir kişinin ise karaciğer nakli için sırada beklediği rapor edildi.


FDA'dan yapılan açıklamada, diyet ve vücut geliştirme amaçlı kullanılan ve Amerika'da yılda 9 milyon adet satılan ilacın karaciğere çok önemli zarar verdiğini ve bu yüzden piyasada bulunan aynı marka 15 ürünü yasakladığını bildirdi. Kanadalı üretici firma da ABD genelindeki ürünlerini geri çağırdı.


 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler