YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kara üzümün şifaları saymakla bitmiyor
Kara üzümün şifaları saymakla bitmiyor
27 Haziran 2015 16:44
Birçok hastalığın tedavisi ve önlenmesinde büyük faydalı odluğu bilinen kara üzümün PKOS hastalığına da iyi geldiği öğrenildi. Siyah üzümde bulunan "resveratrol" adlı bileşik, kadınlarda sık görülen PKOS hastalığının tedavisine bire bir...

Kadınların yaşam standardını düşüren hastalıklardan biri oldğu kabul edilen ve kısırlığa kadar giden neticelar doğuran yumurtalık kistlerine karşı uzmanlar, siyah üzüm tüketilmesini tavsiye ediyor.
Bilim adamlarının yaptıkları laboratuvar deneyleri de siyah üzümün yumurtalıklarda oluşan kistleri tedavi edici etkisi bulunmuş olduğunu ortaya koydu.  

Kadınlarda tane düzensizliği, kısırlık, düşük yapma şeklinde biroldukça sağlık soruna yol açan yumurtalık kistleriyle ilgili yapılan çalışmayı yürüten  Fizyoloji Uzmanları, yumurtalıklarda büyüme ve çok sayıda kist oluşumu ile giden Polikistik Over Sendromu'nun (PKOS) kadın hastalığı olduğunu ve yapmış oldukları araştırmalar sonucunda en fazlaca siyah üzümde bulunan "resveratrol" adlı bileşiğin bu hastalığı tedavi ettiğini saptadıklarını söylediler.

Hastalığın kadınlar içinde yüzde 5-10 oranında görüldüğünü dile getiren Fizyoloji Uzmanları, konuyla ilgili data vererek şunları söylediler:

Yumurtalık kistleri, tane düzensizliği, sivilce, obezite, insülin direnci, kıllanma, kısırlık, düşük riskinde artma benzer biçimde sorunlara neden oluyor. Ek olarak damar sertliği, rahim ve meme kanseri riski de artıyor.

2014 yılında başladığımız "PKOS Oluşturulan deney Farelerinde Resveratrolün Tedavi Edici tesirinin Gösterilmesi" çalışmasında 6 ay süresince PKOS modeli oluşturulan fareler üzerinde araştırma yapıldı. PKOS modeli oluşturulan gözlem farelerinde yumurtalıklar büyüdüğü, kistler gelişti, yumurtlama bozuldu, insulin direnci ve obezite meydana geldi.

Resveratrol tedavisi verilen PCOS hastası farelerde yumurtalık kistleri kayboldu ve yumurtlama işlevi tekrar başladı ek olarak insulin direnci azaldı.” Alzheimer’a karşı da koruyor “Resveratrol en fazlaca siyah üzümde ayrıca kayısı, üzüm, dut, erik, fındık, elma gibi biroldukça meyvede de bulunan polifenol bileşiğidir.

İltihap azaltıcı tesiri vardır. Bu nedenle damar sertliği, kanser, Alzheimer hastalığına karşı da koruyucudur. Endometriozis rahim içi dokunun karın zarında bulunması ve bu dokunun kanaması sonucu oluşan, karın ağrısı, ağrılı adet görme, kısırlık, karın içinde yapışıklı, cinsel ilişki esnasında ağrı ve yumurtalıkta kanamalı (çikolata) kistler ile seyreden bir hastalıktır. Endometriozis hastası farelerde resveratrol tedavisi kanamalı over kistlerinde ve karın içi iltihapta azalma oluşturdu."

Etiketler: , ,
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler