YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanserin düşmanı kendinizsiniz!
Kanserin düşmanı kendinizsiniz!
14 Eylül 2015 08:20
Kanser tedavisinin hiç değişmeyen ve yargılarından biri ise psikolojik desteklerin hastalara ne kadar iyi geldiği. Kanserde artık bireyselleştirilmiş tedavi ön plana çıkıyor. Kanser hastaları ne kadar güçlüyse tedavileri de o kadar etkili oluyor.

KKTC'de gerçekleştirilen 2. Hematolojik Onkoloji Kongresi hematolojik kanserlerin tedavisindeki yeni gelişmeler aktarıldı.

Hematoloji alanı verileri toplanıyor

Türkiye'de hematoloji alanında artık ülke verilerinin toplandığını dile getiren Hematolojik Onkoloji Derneği Genel Sekreteri ve Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç Dr. İsmail Sarı, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: 

“Hematolojik kanserlerin tedavisi sırasında hastanın anksiyete ve depresyon gibi psikolojik sorunlarının ihmal ediliyor. Genelde altta yatan hastalığın tedavisine ağırlık veriliyor ama bu sorun ihmal ediliyor. Psikiyatri bilim dalıyla ortaklaşa çalışılarak hastaların, kullandığı ilaçlarla etkileşmeyecek tedavi seçeneklerine yönlendirilmesinde yarar var."

“Çalışmalara katılmak kobaylık değildir”

Kongre Başkanı Prof. Dr. Seçkin Çağırgan da uyumlu hastaların tedavi sürecinin iyi geçtiğini ancak motive olamayanların tedavi sürecinin zorlaştığını belirterek, "Bu konuda uzmanlaşmış sağlık personeli sayısının artırılmasına ihtiyaç var" diye konuştu. Ülkede artık çok değişik hastalıklar için uluslararası bazda yürütülen çalışmalar bulunduğunu, bunlara katılımın "kobaylık" anlamına gelmediğini vurgulayan Çağırgan, şu değerlendirmelerde bulundu:

Ön çalışmaları iyi sonuç veren ilaçlar test ediliyor

"Bu yeni ilaçlar, daha önce ön çalışmaları yapılmış ve etkinliği mevcut kullanılanlara göre daha yüksek olması beklenen ilaçlar. Ön çalışmaları iyi sonuçlar veren ilaçlar test ediliyor, daha geniş hasta grubu çalışmaya alınıyor, etkinliği ve yan etkileri belirlenmeye çalışılıyor. Bu, o hastaların birçok hastadan daha erken dönemde bunlardan yararlanmasını sağlıyor. Çalışmalar 1-2 yıl sonra piyasaya çıkacak ilacın kullanılmasına imkan sunuyor. Onların yaşamına belki de etki yaratabilecek tedaviye ulaşmalarına imkan tanıyor. Hekimleriyle tartışarak yer almaları hastaların yararınadır, soru işaretleri olmamalı."

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler