YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanserin doğal savaşçıları
Kanserin doğal savaşçıları
06 Nisan 2015 07:53
Günlük yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler kanserle mücadelede son derece etkili rol oynuyor. Bazı besinler de içerikleriyle kansere karşı önemli kalkan görevi görüyor.

Kanserin başlıca nedenlerinden biri yanlış yaşam tarzı. Sigara, alkol, fiziksel aktivite azlığı ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları derken her geçen gün daha fazla sayıda kişinin kapısını çalıyor. Oysa günlük yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler kanserle mücadelede son derece etkili rol oynuyor. Bazı besinler de içerikleriyle kansere karşı önemli kalkan görevi görüyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, kansere karşı meydan okuyan besinlerle, günlük yaşantımızda yer vermemiz ve kaçınmamız gerekenleri anlattı.

Sağlıklı beslenme

Kanserle mücadelenin en etkili yollarından biri, sağlıklı ve dengeli beslenme. Günde beş porsiyon sebze ve meyve tüketmek, kırmızı eti haftada iki gün ile sınırlamak, salam-sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden ve hazır gıdalardan kaçınmak, beslenme alışkanlıklarında ceviz-badem-fındık gibi kuruyemişlere yer vermek çok önemli.

Açıkta beklemiş baharat kanser nedeni

Tam bir şifa deposu olmasına rağmen uzun süre açıkta beklemiş ve tazeliğini kaybetmiş baharatların aflotoksin üreterek karaciğer kanserine yol açtığını belirten Diyetisyen Ceylan, mutfağımızda saklarken de hijyenik olmasına dikkat etmek gerektiğini vurguluyor.

Yazın bol bol domates tüketin

İçeriğindeki kanser riskini azaltmada potansiyel rollere sahip olan likopen, özellikle domates pişirildiği taktirde çok daha etkili hale geliyor ve böylece antioksidan kapasitesi yükseliyor. Diyetisyen Ceylan, mevsiminde tüketilen domatesin antioksidan etkisiyle prostat, meme, sindirim sistemi, mesane, deri ve serviks kanseri riskini azalttığını vurguluyor.

Abur cuburdan kaçının

Kanserle mücadelede şekerlemelerden gofrete, bisküvilerden soslara ve fast-food tüketimine dek birçok yanlış alışkanlıklardan kaçınmak gerekiyor. Okul kantinlerinde de karşımıza çıkan bu ürünler kalpten kansere birçok sağlık sorununa zemin hazırlıyor. Abur cubur yerine sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemli.

Mangaldan ve yanmış etten uzak durun

Mangalda pişirilen etler ise kansere davetiye çıkarıyor. Diyetisyen Ceylan, Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından yayımlanan raporda, ister kırmızı ister beyaz olsun mangalda pişirilen etlerin potansiyel kanserojen etkisi olduğunun saptandığına dikkat çekerek “Mutlaka etler ile ısı kaynağı arasında 15 cm mesafe olması ve sık sık ızgaranın yağdan temizlenmesi gerekiyor. Asla kararmış ve yanık et tüketmeyin" diyor.

Sirkeli su kalkan oluyor

Sebze ve meyvelerin içerdikleri pestisitlerden dolayı mutlaka bol ve sirkeli suda bekletilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen Ceylan, bunun kanseri önlemede büyük rol oynadığını söylüyor. Meyveleri posasıyla tüketmek, bitkisel yağları özellikle de sızma zeytinyağını tercih etmek önemli.

Turpgillere yer açın

Karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli gibi sebzeler kanserle mücadelede önemli rol oynuyor. Son çalışmalar brokolinin içerisindeki sülfür içerikli bileşiklerin prostat, akciğer ve meme gibi birçok kansere karşı koruyucu bir rol oynamakta olduğunu gösteriyor.

Haftada iki gün yiyin

Nohut, kuru fasulye gibi kurubaklagillere haftada iki gün sofralarda yer vermek önemli. Posadan zengin beslenmek kolon ve rektum kanserlerine karşı koruyor. Beyaz undan kaçınmak, çavdarlı, tam tahıllı veya tam buğdaylı ürünleri tüketmek gerekiyor.

Kırmızı ve mor meyveler şifa deposu

Özellikle kırmızı ve mor renkteki yaban mersini, ahududu, çilek, böğürtlen, vişne ve kiraz içerdikleri flavonoid bileşiklerle; kırmızı üzüm de resveratrol biyoaktif bileşiği sayesinde kanserden koruyucu etki gösteriyor. Kivi, kuşburnu ve greyfurt da yüksek C vitamini içerikleriyle kanserden koruma özelliğine sahip. Ancak greyfurtu kalp ve damar hastalıkları ilaçları ve kolesterol ilaçları ile olan etkileşiminden dolayı dikkatli tüketmek gerekiyor.

Yemekten çekinmeyin

Kansere karşı önemli savaşçılardan biri sarımsak. Bununla birlikte içerisindeki etken maddenin açığa çıkması için dövülmüş veya kesilmiş bir şekilde tüketmekte fayda var.

 

AKŞAM

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler