YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanseri teşhis edemeyen doktora tazminat cezası
Kanseri teşhis edemeyen doktora tazminat cezası
24 Eylül 2015 17:57
Eskişehir'de bir doktorun kanser hastasına astım teşhisi koyması cezasız kalmadı. Akciğer kanserine yakalanan kadının hastalığını farketmeyen özel poliklinik doktoruna 95 bin 300 TL tazminat cezası verildi.

ESKİŞEHİRLİ Nuriye Kasap (35), 5 Ocak 2011’de öksürük ve nefes darlığı şikâyetiyle özel bir polikliniğe gitti. Burada görevli Dr. Aşkın Gülşen, Kasap’a akut bronşit teşhisi koydu. Önerilen tedavi sonuç vermeyince Kasap, 21 Eylül ve 10 Kasım 2011’de iki kez aynı doktora gitti.

‘TOMOGRAFİ ÇEKMELİYDİ’

Dr. Gülşen, akciğer grafisini çekmeden, yine astım ve bronşit teşhisi koydu. Kasap, şikâyetleri devam edince 4 gün sonra bu kez bir başka hastaneye başvurdu. Çekilen akciğer grafisinde ileri aşama kanser olduğu anlaşıldı. Tedaviye alındıysa da kurtarılamadı ve Temmuz 2012’de hayatını kaybetti.

Kasap’ın eşi ve üç çocuğu, sağlık bakanlığı’na başvurup hastaneyi şikâyet etti. Bunun üzerine Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan bilirkişi olarak atanan üç profesörün hazırladığı raporda, Kasap’ın ilk başvurusundan sonra akciğer tomografisi çekilmesi gerekirken bu yola başvurulmadığı ifade edildi. İkinci ve üçüncü başvurularda da durumun hâlâ fark edilmediği vurgulandı.

DOKTOR 2/8 KUSURLU

Adli Tıp 1’inci İhtisas Kurulu, Dr. Gülşen’in ‘ileri tetkik istememesi nedeniyle kusurlu olduğu ancak gecikme olmaksızın uygun tedavinin yapılması durumunda da kurtulmasının kesin olmadığı, ölümün meydana gelmesindeki kusur oranının 2/8 olarak değerlendirildiğini’ ifade etti. 

2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi bunun üzerine, hekimi mahkûm etti. Kararda, hekimin titiz davranması gerektiği vurgulanarak, Dr. Gülşen’in Kasap’ın eşi ve üç çocuğuna 35 bin 300 TL maddi, 60 bin TL de manevi olmak üzere 95 bin 300 TL tazminat ödemesine karar verildi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler