YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanseri koklayan köpekler görevde!
Kanseri koklayan köpekler görevde!
10 Ağustos 2015 08:07
Kanseri koklayabilen eğitilmiş tıbbi köpeklerin İngiltere’de Milton Keynes Hastanesi’nde Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) denemesinde kullanılmasına izin verildi.

Başta BBC ve ITV televizyonları olmak üzere İngiliz basını, özel eğitimli köpeklerin, prostat kanseri hastalarının yüzde 93’ünün idrarında kanseri teşhis etmelerinin ardından, Tıbbi  Teşhis Köpekleri Vakfı’nın bundan sonraki denemeler için  Milton Keynes Üniversite Hastanesi’nin onayını aldığını bildirdi. Daisy 3 bin kişiden alınacak idrar numunelerini koklayacak 9 köpekten biri olacak. Kanser teşhis köpekleri doktorların hünerine bağlı klasik testlerden daha net sonuç alınmasında denenecek.

Önce 2011 yılında İngiltere’de 41,726 kişide tespit edilen en yaygın kanser hastalıklarından prostatta denenecek köpeklerin, daha sonra böbrek, idrar torbası kanserlerini teşhiste kullanılacağı öğrenildi. Milton Keynes Hastanesi’ndeki testler başarılı olursa İngiltere’deki kanser kliniklerinin de köpeklerden yararlanacağı bildirildi.
 
Prostatta hiç yanılmıyor
 
Köpeklerle yapılacak testin, hastaların biyopsiye ihtiyaçları olup olmadığını gösteren Prostate-Specific Antigen (PSA) testlerinde görülen  hataları azaltması bekleniyor. Çok hasta yanlış bulgular yüzünden gereksiz tedavi görüyor.
 
Milton Keynes Hastanesi Üroloji Doktoru Iqbal Anjum, araştırmanın çok heyecan verici bir proje olduğuna dikkat çekerken “İnsan idrarına karışan tümördeki uçan molekülllerin numunelerinin toplanması ve testi kolay olacak” açıklamasını yaptı.
 
Tümörü buluyor
 
Medikal Deteksiyon Köpekleri Vakfı köpekleri kanser teşhisinde eğitmek için 2003 yılında ilk eğitim programını hazırlayan Dr. Claire Guest tarafından 2008 yılında kuruldu. Dr. Claire Guest’in köpeği Daisy, 2009 yılında göğsündeki kanseri teşhis etmişti.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler