YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kansere umut olacak test
Kansere umut olacak test
21 Şubat 2010 09:08
Amerikalılar, hastalığın nüksettiğini belirleyen kişisel kan testleri geliştirdi

Amerikalı araştırmacılar, kanser tedavisinin işe yarayıp yaramadığını izleyen ya da hastalığın nüksettiğini belirleyen kişisel kan testleri geliştirdiler. Böylece hastalar gereksiz yere kemoterapi tedavisi görmeyecek.

Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada, kanda tümör hücrelerinin DNA izlerini tanımlamak ve bulmak için genetik teknolojiden yararlanan yeni teknik, mikroskopik tümörleri bile tespit edebilecek. Kan kanserlerini tespit edebilen kan testleri bulunmasına rağmen, katı tümörleri belirleyen testler yoktu.

Beş yıl içinde yaygınlaşacağı düşünülen kan testinin, hastaların gereksiz yere kemoterapi ve radyoterapi görmesini engelleyeceği, tedaviye cevap vermeyen hastaların da erkenden fark edilmesini ve böylece hayatlarının kurtulmasını sağlayabileği kaydedildi. Ayrıca, tümörün sağlıklı dokulara yayılıp yayılmadığını kontrol edebilen kan testi sayesinde gereksiz yere ameliyatlar yapılmayacağı ifade edildi.

Bu genetik testin çok küçük tümör kalıntılarının ayıklanmasında da kullanılabileceği belirtildi. Bu testlerin maliyetinin bugüne kadar oldukça yüksek olduğunu belirten araştırmacılar, fiyatların düşmeye başladığını açıkladılar. Genetik sıralamanın maliyetinin hasta başına yaklaşık 3 bin 200 pound'u bulduğunu söyleyen araştırmacılar, teknoloji bu yaklaşımı daha pratik hale getirdikçe fiyatların düşeceğini belirttiler.

Bu testin gerçekten kanserlerin nüksetmesini belirleyip belirlemediği konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiği kaydedildi.
Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler