YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanser ve kısırlık nedeni!
Kanser ve kısırlık nedeni!
25 Aralık 2009 10:34
Amerika'da yapılan araştırmada makyaj malzemelerinin kısırlık ve hormon dengesizliğine yol açabilecek kimyasallar içerdiği tespit edildi

 Amerika'da yapılan araştırmaya göre erken yaşta makyaj yapmaya başlamak zararlı. Makyaj malzemelerinin içindeki kimyasallar kısırlığa ve kansere neden oluyor.

Rimel, far, fondöten gibi makyaj ürünlerinin kanser, kısırlık ve hormon dengesizliğine yol açabilecek kimyasallar içerdiği bildirildi.

Merkezi Washington'da bulunan Çevre Çalışma Grubu (EWG) adlı kuruluşun yaptığı araştırmada, bir kadın ne kadar erken yaşta makyaj yapmaya başlarsa tehlikenin o kadar büyük olduğu belirtildi.

Daily Telegraph gazetesinin internet sitesindeki habere göre, Birleşik Krallık'ta 6 yaşındaki çocuklar için bile güzellik ürünleri ve salonları bulunabiliyor.

EWG'nin 14-19 yaşındaki genç kızlar üzerinde yaptığı araştırmada, bu kızların kullandığı güzellik ürünlerinde, daha önceki araştırmalarda kanser ve hormon sorunlarına yol açtığı tespit edilen "phthalates, triclosan, parabens" gibi kimyasallara rastlandı.

Araştırmada, 10'lu yaşlardaki kızların günde 17 çeşit güzellik ürünü, yetişkinlerin ise 13 çeşit ürün kullandıkları tespit edildi.
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler