YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kanser oranı artıyor"
"Kanser oranı artıyor"
18 Kasım 2013 12:17
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Onkoloji Hastanesi Başhekimi Yardımcısı ve Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Sevinç, "Geçen 10 yıla göre Türkiye'de de kanser hastalığının görülme olasılığı arttı" d

Sevinç, yaptığı açıklamada, dünyada kanser oranının arttığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütünün kansere ilişkin 2025 ve 2050 beklentilerini açıkladığını belirten Sevinç, açıklamalara ve araştırmalara göre kanserin en hızlı ilerleyen ve yükselen hastalık olduğunu ifade etti.

Türkiye'deki kanser oranlarından da bahseden Sevinç, "Geçen 10 yıla göre Türkiye'de de kanser hastalığının görülme olasılığının arttı" diye konuştu.

"Her organın kanseri var"

Sevinç, kanser hastalığında görülen tümörlerin ikiye ayrıldığını ancak onkoloji tedavisi gören hastaların tümörlerinin teorik olarak kötü tümörler arasında yer aldığını söyledi.

Her organın kanseri olduğunu, bazı organlarda kanser belirtisini fiziki olarak görmenin mümkün olmayacağını belirten Sevinç, akciğer, mide ve karaciğer kanserlerinin fiziksel, dışa vuran belirtilerinin olmadığını vurguladı.

Bazı kanser türlerinin belirtilerinin gözle görülebildiğini ifade eden Sevinç, şunları kaydetti:

"Bazı kanserlerin belirtisi gözle görülebilir. Buna en iyi örnek ise meme kanseridir. Hasta kendi tanısını koymuş olarak gelir. Kişinin eliyle tespit edebildiği, koltuk altında bir kitle görülür. Zaten hasta doktora bunu kendi ifade eder. Erkeklerde de meme kanseri görülebiliyor ancak görülme olasılığı çok düşüktür. Kanser teorik olarak her iki cinste de görülebiliyor."

Sevinç, kanser hastalığında tümörün ele gelmesinin hastalığın ileri düzeyde olduğunu gösterdiğini, kimi kanser tümörlerinin elle fiziksel olarak kimisinin ise endoskopi yöntemiyle belirlendiğini ifade etti.

Sevinç, tümör ve kanser belirtilerini bünyesinde hisseden kişinin en kısa sürede onkoloji hastanesinebaşvurması gerektiğini kaydetti.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler