YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanser hastaları mağdur oldu
Kanser hastaları mağdur oldu
02 Temmuz 2015 17:08
Kemoterapi ilaçlarının hastaneler tarafından verilmeye başlanmasının ilk gününde yaşanan aksaklıklar tartışma konusu oldu. İlaç almak isteyen kanser hastalarında raporlarında yer alan bir ibare nedeniyle ilaçlarını alamadı.

Kemoterapi ilaçlarının hastaneler tarafından verilmeye başlanmasının ilk gününde yaşanan aksaklıklar tartışma konusu oldu. Özel ve üniversite hastaneleri, uygulama kapsamı dışında bırakılmıştı. Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, özel ve üniversite hastanelerinde tedavi gören hastalar, reçete yazımındaki kriz nedeniyle dün eczanelerden ilaçlarını alamadı. SGK, reçete yazımından kaynaklı bu teknik sorunu aşmak için çalışma başlattı.

ECZANELERDE KUYRUKLAR OLUŞTU, KAOS YAŞANDI

Dün “ayaktan tedavi” uygulanan kanser hastaları, ilaçlarını alamadı. Reçetesiyle eczaneye giden hastalar, bilgisayar sisteminde bu ilaçların elden alınamayacağı uyarısıyla karşılaştı. Bunun üzerine üniversite hastanelerinin yakınındaki eczanelerde kuyruklar oluştu ve kaos yaşandı.  

YATAN HASTA YERİNE GÜNÜBİRLİK

Türkiye Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, SGK ile sağlık bakanlığı arasında yapılan protokol ile 254 adet kanser ilacının 1 Temmuz’dan itibaren devlet hastaneleri tarafından karşılanmaya başladığını belirterek şunları söyledi: 

"MASA BAŞINDAKİ UYGULAMA İLE SAHADAKİ UYGULAMA AYNI DEĞİL"

“Özel hastaneler ve üniversite hastanelerinin yeni tebliğe göre bu ilaçları temin etme zorunluluğu olmamasına rağmen sistemde sıkıntı yaşanmaya başlandı. Bu hastanelerden gelen reçeteler, günübirlik veya yatan hasta olarak sisteme kaydedilmediği için reçetelerin eczane tarafından sisteme girilmesine izin verilmiyor. Hastalar ilaçlarını alamıyor, hastaneler ‘biz bu ilaçları eczanelerimize almadık, hazırlıksız yakalandık’ diyorlar. Masa başında, uygulama kurum yetkililerine güzel görünebilir ama sahada uygulama öyle olmuyor. TEİS olarak kanser gibi çok önemli hastalığı olan vatandaşlarımızın mağdur edilmemesini, vatandaşlarımızın ilaçlarını alamadığı için yaşadıkları kaosun bir an önce giderilmesini istiyoruz.”

SGK: KAOS YAŞANIYOR AMA SUÇ SGK'NIN DEĞİL

SGK yetkilileri ise yaşanan kaosu doğrulayarak şu bilgileri aktardı: “Ancak burada suç SGK’nın değil. Sağlık Uygulama Tebliğinde bu hastaların ilaçlarının ayaktan değil, günübirlik ya da yatan hasta olarak reçetelendirilmesi gerektiği yazıyor. Sanırız doktorlar konuyu tam olarak bilememiş. Tabii ki mağduriyet var. Kanser hastalarını bu şekilde üzmek istemeyiz. Bu durumun sonlanması için birkaç günlük geçiş süresi sağlanması için çalışma yürütüyoruz.”

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler