YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanada'nın Quebec eyaletinde ötenazi serbest bırakıldı
Kanada'nın Quebec eyaletinde ötenazi serbest bırakıldı
11 Aralık 2015 03:41
Kanada'nın Quebec eyaletinde ötenazi serbest bırakıldı.

Quebec Sağlık Bakanı Gaetan Barrette yaptığı açıklamada, bugün başlayan uygulamanın 18 Aralık'a kadar süreceği ve bu tarihte Temyiz Mahkemesi'nin itirazları dinleyip ötenazi yasasını yürürlükte tutup tutmayacağına karar vereceğini duyurdu.

Yasa, tüm tedavi imkanları denendiği halde sonuç alınamayan ve sadece ölümü bekleyen hastalara uygulanacak. Quebec'teki ötenazi uygulaması, Federal Suç Kanunu'nda bulunan ve ötenaziyi suç sayan madde nedeniyle gerçekleştirilemiyordu. Kanada Anayasa Mahkemesi'nin geçen şubat ayında, Lee Carter isimli şahsın, ALS hastası olan annesinin doktor kontrolü ile öldürülmesi talebiyle kanuna yaptığı itirazı yerinde bulmuştu. Bu gelişme ile suç olmaktan çıkan ötenazi, Quebec'teki uygulamaya da yasal zemin sağladı.

Quebec Sağlık Bakanı Gaetan Barrette, yürürlüğe giren yasaya karşı itirazlar olduğunu, bu itirazların ele alınacağı 18 Aralık'taki Temyiz Mahkemesi oturumuna dek, eyalet hastanelerinin uygulamaya hazır olduklarını kaydetti. Quebec, bu yasa ile ötenaziye Kanada'da izin verilen ilk eyalet oldu. 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler