YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kan almada devrim: Kılavuz hazırlanıyor
Kan almada devrim: Kılavuz hazırlanıyor
11 Aralık 2015 05:12
Kan almadaki inceliklerin ve hasta hassasiyetinin önemine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı kan almanın inceliklerini anlattığı kılavuz yayınlamaya hazırlanıyor.

Türk Biyokimya Derneğince, kan almadaki hataları engellemek ve doğru test sonuçları alınmasını sağlamak amacıyla ulusal kan alma kılavuzu hazırlandı. Türk Biyokimya Derneği Başkanı Doç. Dr. Doğan Yücel, kan testlerinin hastalık tanısında önemli bir role sahip olduğunu bildirdi.

Türk Biyokimya Derneğince, kan almadaki hataları engellemek ve doğru test sonuçları alınmasını sağlamak amacıyla ulusal kan alma kılavuzu hazırlandı.

Türk Biyokimya Derneği Başkanı Doç. Dr. Doğan Yücel, kan testlerinin hastalık tanısında önemli bir role sahip olduğunu bildirdi.

Kan örneklerinin uzman personel tarafından alınması, işlem esnasında uygun malzemeler kullanılması, örneklerin laboratuvara taşınması gibi birçok konunun “doğru test sonucu” alınmasında etkili olduğunu belirten Yücel, kan alma sürecinde istenmeden de olsa bazen hatalar ortaya çıkabildiğini söyledi.

Hataların özellikle kan örneğinin laboratuvara ulaştırılmasında yaşandığını anlatan Yücel, “Hazırlanan kılavuzun, kan alım personeli arasında yaygınlaşmasını sağlayarak preanalitik yani analiz öncesi dediğimiz, alınan kanın laboratuvar cihazına ulaşana kadarki süreçte oluşan hataları en aza indirmeyi amaçlamaktayız. Kılavuzun yaygınlaşmasıyla hastanın kanı, doğru tüpe doğru şekilde alınacak, boşa gitmeyecektir” diye konuştu.

Türk Biyokimya Derneği Preanalitik Evre Çalışma Grubu’ndan 14 kişilik bir ekiple, yaklaşık bir yılda kılavuzu oluşturduklarını anlatan Yücel, ulusal ve Türkçe bir kılavuz hazırlamayı kendilerine amaç edindiklerini ifade etti.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler