YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kalp ve damar hastaları dikkat!
Kalp ve damar hastaları dikkat!
16 Aralık 2015 22:19
Siirt Devlet Hastanesi Başhekimi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muzaffer Aslan, Havaların ani soğuması ve ısınmasının vücut dengesi açısından sıkıntılara neden olabileceğini vurguladı.

Siirt Devlet Hastanesi Başhekimi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Muzaffer Aslan, "İnsan vücudu çok hassas olup normal fonksiyonlarını yürütebilmesi için 36-37 derece sıcaklığa sahip olması gerekiyor. Bu nedenle içinde bulunduğumuz bu kış mevsimi kardiyo vasküler hastalıklar açısından büyük önem taşımaktadır" dedi.

Aslan, yaptığı açıklamada, kalp ve damar hastalarının ani hava ve mevsimsel değişikliklere bağlı olarak problemler yaşamaması için yeniden uzmanına giderek, reçetelerini yeniden gözden geçirtmelerini istedi.
Havaların ani soğuması ve ısınmasının vücut dengesi açısından sıkıntılara neden olabileceğini vurgulayan Aslan, bunun da kalbin yükünü artıracağını söyledi.
Aslan, havanın soğumasıyle birlikte kalp hastalıklarında artış görüldüğüne işaret ederek, "İnsan vücudu çok hassas olup normal fonksiyonlarını yürütebilmesi için 36-37 derece sıcaklığa sahip olması gerekiyor. Bu nedenle içinde bulunduğumuz bu kış mevsimi kardiyo vasküler hastalıklar açısından büyük önem taşımaktadır. Normal vücut sıcaklığının korunması için ekrstra bir enerji gerekmekte ve kalp üzerinde bir yük getirmektedir" dedi.

"Kış mevsiminde soğuk havaya bağlı gelişen bu olumsuzluklara karşı nasıl önlem alınabilir " sorusuna açıklık getiren Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle kışın giyim konusunda daha da özen gösterilmeli ve hem kardiyovasküler hastalıkları hem tansiyon hastalığı olan hastaların ilaçlarını bu dönemde daha düzenli kullanmaları gerekir. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken nokta, özellikle spor yapmak amaçlı dışarı çıkan vatandaşların sabahın erken saatlerindeki soğuklarından ziyade daha çok öğlen güneşli olduğu sıralarda spor yapmaları önerilir."

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler