YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kalp sağlığınız için spor yapın
Kalp sağlığınız için spor yapın
08 Mart 2013 12:50
Özel Avrupa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Muzaffer Yılmaz, kalp hastalıklarının önlenmesi için yürüyüş ve sporun önemine vurgu yaptı.

 

Kalp hastalıklarının önlenmesinde alınan tedbirlerin başında yürüyüşün geldiğini belirten Muzaffer Yılmaz, "Kalp hastalıklarında korunmada önemli etkenlerden bir tanesi de sağlıklı yaşam için spor ve yürüyüşlerdir" dedi.
 
Kalp hastalıklarına tetikleyen sebeplerin başında tansiyon hastalıklarının geldiğini söyleyen Yılmaz, "Kalp hastalığı yapan sebeplerin başında hipertansiyon, şeker hastalığı, kolesterol seviyesinin yüksekliği gelmektedir. Sağlıklı bir yaşam için spor ve yürüyüşle kalp hastalığı riskini düşürmek ve kontrol altına almak mümkündür. İlaçlarla beraber spor desteği olursa çok daha iyi olur" şeklinde konuştu.
 
Kalp hastalıklarının sebepleri arasında şişmanlığın da geldiğine değinen Yılmaz, "Özellikle de şişman hastalar hem kilo verme açısından, hem de kadaki şeker, kolesterol ve yağları kontrol altına alma açısından yürüyüş ve spor oldukça önemlidir" ifadelerini kullandı.
 
Sporun en az haftanın 5 günü yapılması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Yürüyüşler haftanın en az 5 günü, yarım saatten az olmamak kaydıyla, yemeklerden bir saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra mutlaka yapılmalıdır. 5 günden az yapılırsa pek de fayda sağlanmaz. Yürüyüşleri günde 5-10 dakika arttırarak yapabilirler. Bu yürüyüşler kandaki kolesterol seviyesini düzenlemede, şeker hastalığını  ve tansiyon hastalıklarını kontrol altına almada en basit ve her yaştan insanın yapabileceği bir spordur" diye konuştu.
 
İlerleyen yaşlarda kalp hastalıklarına sebep olmamak için yapılan spor, koruyucu amaçlı da olabilir diyen Yılmaz, "Spor sonrası bu tür hastalar mutlaka duşunu almalı, istirahat etmeli ve sıvı kaybını önlemek için yeterince sıvı almalı ve beslenmelerine dikkat etmelidirler" diyerek sözlerini tamamladı.
 
 
 
İHA
 
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler