YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kalp hastalarına önemli uyarı!
Kalp hastalarına önemli uyarı!
05 Haziran 2013 10:53
Elazığ Medical Park Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Ilgın Karaca, kalp hastalarının sıcak havalarda sebze ve meyve tüketmesi gerektiğini söyledi.

Sıcak havalarda vücudun soğuması için kalbin ekstra çalıştığına dikkat çeken Prof. Dr. Ilgın Karaca, kalp yetmezliği bulunmayanların mutlaka yürüyüş yapması gerektiğini dile getirdi.

Sıcak havada kalbin vücudu soğutmak için yoğun aktivite içinde olduğuna değinen Prof. Dr. Karaca, "Sabah ve akşam serinliğinde yürüyüş yapılmalı. Çünkü, kalp hastalarının gününü serin ve klimalı ortamda geçirmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Yoksa ani kardiyak olaylarına neden olabilir.

Sıcakta güneşin etkin olduğu 11.00 ile 16.00 arasında mümkün oldukça yürüyüşten uzak durması ama serin saatlerde ise yeterince su alarak yürüyüşleri öneriyoruz. Kalp yetmezliği olan hastalarda farklı önerilerimiz olacak mutlaka doktor kontrolü gerekir aktivitelerin yapılması için. Ama yürüyüş kalp hastaları için kesinlikle önerdiğimiz bir aktivite. Koşma ve yarışma için mutlaka bir doktora danışılmalı" dedi.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler