YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kalça ağrısı, kendini diz ve bel ağrısı gibi gösteriyor"
"Kalça ağrısı, kendini diz ve bel ağrısı gibi gösteriyor"
24 Mayıs 2013 11:49
Özel Avrupa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Altuner, "Kalça ağrısı, kendini diz ve bel ağrısı gibi gösteriyor. Bu da yanlış teşhis konulması sebebidir" dedi.

''Yanlış teşhis konulması sonucu, yanlış tedavi uygulanan hastalarımızın şikayetlerinde artış görülüyor'' diyen Op. Dr. Mustafa Altuner, "Diz ve bel ağrısı şikayetiyle gelen hastalarımıza bir çok hekim arkadaşımız 'dizlerinizde kireçleme var, menisküs yırtığı var' gibi tanılar koyuyor ve hastalara bunun doğrultusunda ameliyatlar yapılıyor.

Oysa hastayı muayene ettiğimizde asıl problemin kalçadan kaynaklandığını görüyor ve ağrı kaynağının kalça olduğunu anlıyoruz. Hastalar diğer bölgelerinden ameliyat olsa da şikayetlerin devam ettiğini söylüyorlar.

Hastaya asıl ağrı sebebinin kalçadan kaynaklandığını söyledikten sonra ve tedavisini doğru yaptıktan sonra hastaların şikayetlerinin son bulduğunu görüyoruz. Bu yüzden hastayı bir bütün olarak görüp muayene ettiğimizde tanıdaki doğruluk payı artıyor.

Burada hekime de hastaya da büyük iş düşüyor. Hekim tanısını doğru koyacak, hasta da sıkıntısını doğru anlatacak. Doğru muayene yapıldıktan sonra kurtulamayacak hiçbir hastalık yoktur. Yeter ki doğru tanı ve doğru tedavi olsun" ifadelerini kullandı.

Altuner, hastalığın teşhisinde kullandıkları yöntemleri ise şöyle belirtti:

"İlk olarak muayene yapılıp gerekli tanıyı koyduktan sonra laboratuvar ve radyolojik görüntülerle hastalığın tedavisini kolaylaştırıyoruz. Ortopedide tanı koymak çok zor değil, MR çektirdikten sonra bütün hastalıkların teşhisi konuluyor. MR sonucu hastalığın kemikten mi yoksa kıkırdaktan mı veya daha başka sebeplerden mi olduğunu rahatça anlayabiliyoruz."

Her yaştan hastaya tedavi şeklini rahatlıkla uygulayabildiklerini söyleyen Altuner, "İlaçla tedavi, fizik tedavi ve cerrahi tedavi uyguladığımız tedavi şekillerinden. Cerrahi tedavide küçükten büyüğe her yaştan hastamıza cerrahi tedavi uygulayabiliyoruz" şeklinde konuştu.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler