YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kalbi şekeri tansiyonu olanlar dikkat
İlaç firmaları ile SGK kapıştı, hastalar yarın kritik ilaçlara para vermek zorunda kalabilir...
Kalbi şekeri tansiyonu olanlar dikkat
31 Ocak 2012 / 10:12 Güncelleme: 31 Ocak 2012 / 10:16

SGK ile ilaç firmaları arasında süren pazarlıkta 6 bin 500 ilacın 193’ünde anlaşma sağlanamadı. Anlaşma yapılamazsa kanser, kalp ve şeker ilaçları gibi 193 kritik ilaçta hastalar eczanelere para ödemek zorunda kalabilir uyarısı yapılıyor. SGK, anlaşmaya yanaşmayan 10 ilaç firmasını bir kez daha uyardı ve bu firmalara yeni yaptırımları gündemine aldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2009 yılında yapılan protokole rağmen, yeni dönemde ilaç fiyatlarında anlaşamadığı ilaç firmalarıyla ilgili yeni bir dönem başlatıyor. SGK’nın 2009 yılında yaptığı ilaç protokolünün süresi yarın doluyor.

Yeni dönemde söz konusu protokolün yenilenmesi için henüz anlaşma sağlanamadı. Dün son kez biraraya gelen taraflar, henüz bir karar alamadı. SGK’yla ilaç firmaları arasında süren pazarlıkta, toplam 6 bin 500 ilacın 193’ünde halen anlaşma sağlanamadı.

SGK, 193 kritik ilaçta anlaşmaya yanaşmayan 10 ilaç firmasını bir kez daha uyardı. Çok sayıda örneği olan ağrı kesici vb. gibi ilaçlarda anlaşan ancak başka kanser, kalp hastalıkları ve insülin gibi temininde zorunluluk bulunan ilaçları pazarlık konusu yapan firmalara sert çıktı. Ağrı kesiciler vb. ilaçlarda anlaşma isteyen 10 firma, kritik ilaçlarda SGK’yı zorluyor. Bunun üzerine kurum, insan hayatı için kritik önemdeki ilaçlarda anlaşmaya yanaşmayan firmaların, ağrı kesici vb gibi diğer ilaçlarını da almama kararı aldı.

İndirim istiyorlar

Çalışma Bakanlığı yetkilileri, gelinen noktayı şöyle anlattı:

“Sosyal Güvenlik Kurumu, sektörle 2009 yılında bir anlaşma yaptı. Bu kapsamda kamuoyuna da ilan edilerek 3 yıllık global bütçe oluşturuldu. Denildi ki, ‘Size şu kadar bütçe veriyoruz, bunun dışına çıkmayın, fiyatlarınızı ona göre belirleyin. Bu bütçeyi aşarsanız, o oranda iskonto yaparsınız’. Onlar da bunun altına imza attı. Şimdi altına imza attıkları anlaşmayı da dikkate alarak, hiçbir bahane bulma şansları yok. Hele ki vatandaşa ilaç temin etmekte hiçbir bahaneleri olamaz. Ama görüyoruz ki vatandaşa ilaç yok denilerek, vatandaşla kurumu karşı karşıya getirmeyi, böylece SGK’yı kendi istediklerine mecbur bırakmayı düşünüyorlar.”

SGK verilerine göre, sadece 2 yıllık dönemde ilaçta ayrılan global bütçe 1.2 milyar lira aşılmış durumda. SGK bu aşılan tutarı yeni dönemde geri almak zorunda. Bunu da ilaç firmalarına “Mevcut ilaç fiyatlarında bu tutarda indirim yapın” diyerek sağlamaya çalışıyor.

Gerçekte SGK’nın bu tutarı peşin olarak alması gerekirken, kurum ilaç firmalarından mahsuplaşma yoluna gidiyor.

Sektör ise bazı ilaçlarda iskonto yapmayı kabul etti ancak kurların yükselmesini öne sürerek bazı ilaçlarda iskonto yapmamakta direndi. Bu ilaçların ise, vatandaş için kritik önemdeki kanser ve kalp ilaçları olması dikkat çekiyor.

10 ilaç firmasına uyarı

SGK’nın bu kritik ilaçlarda firmaların “yok” demesine tahammülü olmadığını belirten yetkililer, bir daha bu tür bir sorun yaşamamak için yeni döneme yeni önlemlerle başlayacaklarının altını çizdi.

SGK, anlaşma yapılamaması halinde kritik ilaçlarda pazarlığı fırsata çeviren 10 ilaç firmasına ilişkin yeni bir tutum belirleyecek. Bu firmaların, bundan sonra kurum tarafından yeni ilaçları kabul görmeyecek. Yeni ilaçlarla ilgili SGK’yı ziyaret etmek isteyen firma yöneticilerine de SGK yöneticilerinden uzun zamandır randevu verilmediği öğrenildi.

Doktor, eczane ilaç üçgeni sıkı denetim altına alınıyor

SGK’nın, “kabul edilebilir bir tıbbi zorunluluk olmaksızın” sürekli aynı firmanın ilacını yazan doktorları da mercek altına aldığı öğrenildi. Doktor-eczane-ilaç firması üçgenini sıkı denetim altına alan SGK’nın, artık tamamen işlemeye başlayan bilişim altyapısıyla bunu Türkiye’nin her yerinde görebildiği vurgulanıyor.

Sistem şöyle işliyor: Bir il seçiliyor. Bilgisayar programından bu ilde en çok yazılan 10 ilacı sıralaması isteniyor. Ardından, bu 10 ilacı en çok yazan 10 doktorun listesi isteniyor. Ardından da bu 10 doktorun en çok yazdığı 10 ilacın en çok hangi eczaneden alındığı sıralanıyor. Böylece ilaç-firma, doktor ve eczane üçgeni ortaya çıkıyor. Bu bilgiler üzerine söz konusu ildeki SGK müfettişleri nokta denetime gidiyorlar.

Bu denetimlerde söz konusu doktorun, en çok yazdığı 10 ilacın firması tarafından promosyon adı altında yurtiçi/yurtdışı bir seyahate gönderilip gönderilmediği, hediye alıp almadığı vb. konular da özel olarak incelenecek. (Star)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler