YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kahve şifa mı zehir mi?
Kahve şifa mı zehir mi?
17 Ekim 2013 20:20
Dünyada silah ve petrol lobisinin gücü tartışılmaz. Lakin, çikolata ve kahve lobisi de bunlarla yarışır nitelikte. Kahve uzun bir aradan sonra yararları ve zararları ile tartışıldı.

Taze çekilmiş kahveden yapılan kahvenin o nefis kokusu ve lezzeti tartışılmaz elbette. Ne ver ki bilim dünyası kahve nedeniyle ikiye bölünmüş durumda. Yararları ve zararları birlikte tartışılıyor.

Köln Üniversite Hastanesi'nde patolog ve toksikolog olarak görev yapan Kuno Güttler kahvedeki kafeinin sinir sistemini uyardığını ve dolaşımı canlandırdığını vurguluyor. Güttler bu sayede beyindeki kan dolaşımının güçlendiğini, daha fazla oksijen sağlandığını bu nedenle kişinin kendini daha dinç hissettiğini ve bunun da kişinin daha iyi düşünmesini sağlayabileceğini ifade ediyor.

Güttler kahvenin beyin damarlarını daraltıcı etkisi nedeniyle hafif migren ağrılarını da dindirebileceğini belirtiyor.

Bırakınca baş ağrısı geri dönüyor

Ancak yine aynı nedenle kahve tüketimine son verildiğinde baş ağrılarının bir bağımlılık efekti olarak geri dönmesi durumu söz konusu. Bu nedenle birçok bilim insanı kahve tüketiminin olumsuz etkilerine karşı uyarıyor.

Birçok araştırmacı ve doktor, böbreküstü bezlerinin adrenalin üretimini uyardığı için, düzenli kahve tüketiminin vücudu sürekli stres altında tuttuğu görüşünde.

Kahvenin yararları ve zararları konusunda şimdiye kadar sayısız araştırma yapılmış durumda. Yapılan bazı araştırmalara göre kahvenin Tip 2 diyabet riskini azaltması, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına karşı belirli bir oranda koruma sağlaması mümkün.

Kafein ve antioksidanlar

Kahvenin olumlu etkilerinin tek nedeni ise içindeki kafeine değil, aynı zamanda antioksidanlara dayanıyor… Zira antioksidanlar organizmanın dışarıdan aldığı her tür zararlı maddeye karşı bir koruma duvarı görevi üstleniyor.

Patolog ve toksikolog Kuno Güttler'e göre elbette ki vücudun kendi antioksidan savunma sistemi mevcut. Ancak Güttler kahvenin bu sistemi güçlendirici rol oynayabileceğini kaydediyor.

22:12
 // DÜNYANIN EN KAHVERENGİ ADAMI
Kahvenin tarihçesini okumadım ama, tahminime göre, ilk insanlar kahve, çay, kakao gibi kafein içeren şeyleri çok sonraları buldular. Bu da, genlerimize geç tanıtılması nedeni ile, bazı hassas bünyelerde allerji yapabilir. Yani, zehir değil, şifadır. Kaç tane zeki ve dinç insan tanıdımsa, mutlaka bu üçlüyü sever. Bir de, kimse alınmasın; kahve, çay ve kakao üçlüsünü sevmeyenler, antipatik, cimri, mutsuz ve bencil oluyorlar. Bu üçlüden herhangi birisini sevenler hariç. Ama asıl endorfin ve adrenalin acı biberde. Zehir gibi ama, mübarek şifa şifa!...
17 Ekim 2013 22:12
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler