YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kahvaltımı Yaptım, Meyvem Çantamda" projesi
"Kahvaltımı Yaptım, Meyvem Çantamda" projesi
19 Eylül 2014 01:08
Sağlık Bakanlığınca düzenlenen ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yürütülen "Kahvaltımı Yaptım, Meyvem Çantamda" projesi kapsamında Kırklareli'nde ilkokul öğrencilerine okulda kahvaltı verildi.

Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit, Kavaklı Atatürk İlkokulunda düzenlenen etkinlikte, kahvaltının ve beslenmenin önemine dikkat çekmek istediklerini söyledi.

Gelişme çağındaki çocukların 3 ara ve 2 ana öğün ile beslenmesi gerektiğini belirten Cerit, şöyle konuştu:

"Kahvaltının ve beslenmenin önemine dikkat çekmek amacıyla ilkokul öğrencilerine yönelik kahvaltı etkinliği yaptık. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Çocuklarımız sabah kalktıklarında güne zinde başlamaları ve daha enerjik olmaları için mutlaka kahvaltı yaparak okula gelmeleri gerekiyor. Çocuklarımız güne zinde başlamak ve daha enerjik olmak için mutlaka kahvaltı yaparak okula gelmeli."

Cerit, kahvaltı öğününde mutlaka peynir, domates, salatalık, pekmez ya da bal olması gerektiğini vurguladı.

Beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek yemeyi öneren Cerit, "Sağlığımız yerinde olsun diye tuz ve tuz ürünleri ile şeker ve şeker ürünlerini mümkün olduğunca az üretiyoruz. İçecek olarak ise süt, taze sıkılmış meyve suyu ya da açık bir çay olabilir" diye konuştu.

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman da öğrencilerin kahvaltı yapmasının önemine dikkat çekti.

Kentin eğitimde başarılı olduğunu belirten Yaman, "Bu başarının devam etmesi için farklı projelerle milli eğitimi ve öğrencileri destekliyoruz" diye konuştu.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler