YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kafa nakli mümkün mü?
Kafa nakli mümkün mü?
03 Temmuz 2013 11:50
Türkiye'de ilk yüz nakli operasyonunu gerçekleştiren Prof.Dr. Ömer Özkan, "Bilimsel arenada önce tartışılacak, iyi bir zemine oturtulduktan sonra mutlaka bir gün gerçekleştirilecektir" dedi.

Türkiye'de ilk yüz nakli operasyonunu gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, kafa nakli konusunun tartışılmasının bile önemli olduğunu belirterek, 

Özkan, İtalyan Nöroşirurji Uzmanı Sergio Canavero'nun kafa naklinin 2 yıl içinde yapılabileceği ile ilgili açıklamasına ilişkin yaptığı açıklamada, dünyada kafa nakli konusunda çeşitli çalışmalar yapıldığını, maymun kafa naklinin ise çok eski bir çalışma olduğunu belirtti.Kafa nakli konusunun mümkün olduğunu ifade eden Özkan, "Burada önemli olan kafanın yaşatılması değil, o kafanın işe yaraması" diye konuştu.

Nakil konularında önemli olan unsurun insanlık için faydalı olup olmayacağı, hangi problemleri çözeceği konularının iyi irdelenmesi gerektiğine işaret eden Özkan, kafa nakli yaparken sinir ilişmesi ile ilgili problemlerin giderilmesi gerektiğini vurguladı. Sinir ilişmesi konusundaki sorunlar halledildiği takdirde kafa naklinde başarılı sonuç alınacağını söyleyen Özkan, "Nakledilen kafanın yaşatılmasının problem olacağını sanmıyorum, önemli olan sinir ilişmesi ile ilgili problemlerin giderilmesi, bu konuda başarılı olunursa dünyada felç diye bir şey kalmaz. Ancak bu konu için de daha çok yolun katedilmesi gerekiyor" dedi.

Konunun tartışma ortamına taşınmasının önemli olduğunu vurgulayan Özkan, "Bilimsel arenada önce tartışılacak, iyi bir zemine oturtulduktan sonra mutlaka bir gün gerçekleştirilecektir" diye konuştu.

Özkan, nakiller konusunda dünyada çok farklı çalışmaların bulunduğunu ve önemli adımlar atıldığını ifade etti.

 

AA

Etiketler:
12:26
 // KAFA NAKLİ RUH NAKLİ Mİ?
Eskilerden beri kafamı kurcalamıştır. Ruh beyindemi, kalptemi, yoksa bedenin tüm hücrelerindemi karar veremedim. Ama ağırlıklı kanaatim, ruhun veri tabanı ve baz istasyonu beyindedir. Kalp dediğimiz şey, aslında beynin komuta ettiği bir araçtır. Kalp veya kafa dışında herhangi bir organ naklinde, kişilik karmaşası yaşanmamaktadır. Bence bu sorunun önündeki en büyük engel, doku değil, ruh uyuşmazlığı olacaktır. Yani, pek mümkün görmüyorum. Nakil yapılan yaşasada, şuur ve kişilik sahibi olmayan, içgüdüsel hareket eden, bambaşka bir ruhsuz canlı benzeri bir yaratık olacak....
03 Temmuz 2013 12:26
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler