YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadınlara dar ayakkabı uyarısı
Kadınlara dar ayakkabı uyarısı
03 Mayıs 2013 11:59
Dermatoloji Uzmanı Müge Çoban, tırnak batmalarının en çok bayanlarda görüldüğünü belirterek, "Bu sorun daha çok dar ayakkabı giyen bayanlarda karşımıza çıkıyor. Tırnak batmalarını tedavi etmek için tırnak teli yöntemini kullanıyoruz" diye konuştu.

Tırnak batmasının genelde dar ayakkabılar giyilmesinden kaynaklandığını belirten Çoban, "Tırnak batması ayağın başparmağında meydana gelir. Bunun sebepleri arasında dar ve sıkı ayakkabı giyilmesi, fazla kilo sık karşılaşılan problemler arasında. ayakların çok fazla kapalı kalması, sporcularda, futbol oynayan kişilerde, uzun süre ayakta duranlarda, garsonlarda, öğrencilerde görülebiliyor. Ama en önemli sebebi dar ve sivri uçlu ayakkabılardır" dedi.

"Tırnak batması meydana geldikten sonra yürümek acılı hale geliyor" diyen Çoban, "Biz tırnak batmalarında konservatif dediğimiz cerrahi olmayan tedbirler alıyoruz. Daha ileri aşamalara gelindiğinde ortopediyle birlikte tedavi yöntemlerine başvurabiliyoruz. Cerrahi tedavilerden sonra tırnak batmaları tekrarlar yaşanıyor.

Bundan dolayı cerrahi işlemler yerine kalıcı çözüm olan tırnak telini uyguluyoruz. Bizde tırnak batmalarında son bir kaç yıldır yaygın olarak uygulanan tırnak telini kullanıyoruz. Tırnak telini tırnağın her iki tarafına da uyguluyoruz.

Hastaya uygulandığı andan itibaren ayakta rahatlama, ağrıda azalma meydana geliyor. Tel takıldıktan sonra hasta günlük aktivitelerine devam edebiliyor, ayakkabı giydiğinde rahatlamış oluyor. 1-1,5 ay bu tel tırnakta kalıyor, 10 günde bir kontrol edip gerekirse teli aşağı çekiyoruz" diye konuştu.

Batan tırnakların tedavilerinde gecikildiği takdirde iltihabi hastalıklarına yol açtığına değinen Çoban, "Granülasyon dokusu gelişebiliyor yani enfeksiyonik hastalıklar meydana gelebiliyor. Gümüş kalemi dediğimiz çubukla bu granülasyon dokusu yakılabiliyor. Ancak tırnağı yakmak veya çekmek yerine artık tel uygulamasından daha etkili sonuçlar alıyoruz" şeklinde konuştu.

Çoban, tırnak batmasının en çok kadınlarda görüldüğünü vurgulayarak, "Batık tırnaklar tırnak teliyle çekimden kurtuluyor. Özellikle kiloların alındığı dönemlerde, gebelik dönemlerinde görülebiliyor. Zayıf insanlarda da görülebiliyor özellikle dar ayakkabı giyen kadınlarda daha sık karşılaşılıyor. İlerleyen dönemlerde batmaya bağlı enfeksiyon oluşabiliyor. Selülit dediğimiz cilt altı enfeksiyonları oluşabiliyor" dedi.

 

İHA

13:23
 // Parmak Nasırı
Dar ayakkabı ve çorap giymek, aynı zamanda ayak parmaklarının arasında, sürtünme ve baskı nedeni ile nasır'a neden oluyor. Ben erkek olduğum halde, o kışlık beyaz yünlü çorapları giyiyordum, aynı zamanda esnek olmadıkları için dar idi. Sonuçta, iki ayak parmaklarım arasında nasıra neden oldu. Şimdi terlikle geziyorum, nasırlarda bariz bir küçülme oldu. İhmale gelmez. Geç kalınır ise, tek tedavi yöntemi, ameliyattır....
03 Mayıs 2013 13:23
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler