YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kadına şiddet' ruh hastalığı mı?
'Kadına şiddet' ruh hastalığı mı?
17 Mart 2015 07:07
A HABER'de Sevilay Yükselir moderatörlüğünde yayınlanan 'Yüzde Yüz Siyaset' programında "Kadına şiddetin kökeni ve çözüm yolları" mercek altına alındı. Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut, "Kadına şiddet sağlık sorunu olarak devlet

Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşuyuz kadınların bir arada olduğu. 2004'te kurulurken insanlık adına projeler geliştireceğiz dedik. Kadına yönelik ayrımcılık insana yapılan ayrımcılıktır. 10 yıl sonra diyoruz ki insanlık adına projeler üretiyoruz ama kadınları görünür kılamıyoruz. İş kadınları olarak bir toplantı yaptık. Hastalık belli. Kadına şiddet sağlık sorunu olarak ele alınmalı. Devlet politikası olarak ele alınmalı. Ve bu konuya yönelik çözümlere odaklanmalıyız.
 

İş Kadını ve Mimar Ayşe Cevahir de kadına şiddetle öfke kontrolsüzlüğü hastalığı Bipoların bağlantısına dikkat çekti: Bipolar denilen bir hastalık var. 700 bin bipolar hastası sokakta geziyor. Bunlar trafikte, bankada, işyerlerinde, Emniyet'te, askeriyede. Tedavi edilmesi çok kolay, yeter ki teşhis edelim. Öfkemizi kontrol edemiyorsak doktora gitmeliyiz.

Medyada kadın istismarı ve kadına şiddetle mücadelenin konuşulduğu programda Sema Güral Sürmeli, şirketlerinin ortak kararıyla artık şiddet içerikli TV yayınlarına asla reklam vermeyeceklerini dile getirdi.

TV ekranlarında şiddet içerikli hiçbir yayına reklam vermeyeceğiz. Birtakım dizilere, programlara sponsorluk yapıyoruz. Filmin içeriği reyting arttırmak için farklılaştırılıyor. Kadına şiddetle mücadele için farkındalık oluşturmak için kendi adıma, şirketlerimiz adına, etkili olabileceğimi düşündüğüm alanlarda buna dikkat edeceğim. Yapımcıların desteğiyle birtakım önlemler alacağız. Ne yazık ki şiddeti seviyoruz, reyting bundan geliyor. Ben 2 erkek çocuk annesiyim. Çok hassas yetiştiriyorum onları. Evde çocuk en küçük ses yükselmesine karşı "Kavga etmeyin" diyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler