YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşyerinde sağlıklı beslenmenin 7 yolu
İşyerinde sağlıklı beslenmenin 7 yolu
06 Ağustos 2009 18:31
Sağlıklı seçenekler, gün boyunca daha düzenli kan şekeri anlamına geliyor

Sağlıklı seçenekler, gün boyunca daha düzenli kan şekeri anlamına geliyor. İşinizi yapmak için çekiç, bilgisayar, cep telefonu ya da müşteri veritabanı gibi bazı aletlere ihtiyacınız var.


Kuşkusuz aynı zamanda size sakin bir kafa da gerekiyor, bu da daha düzenli kan şekeri anlamına geliyor. Bunu sağlamak için ise işyerinde sağlığa yararlı yiyiecek ve atıştırmalıklar yemek, biraz fazladan çaba gerektirebilir, ancak bu vücudunuz ve sağlığınız için önemlidir. Bu konuda, Reader's Digest dergisinde yer alan önerilere bir göz atabilirsiniz.


Akşam yemeğini hazırlarken öğlen yemeğinizi de yapın: Eğer işyerinizdeki kafeterya sizi sağlıklı seçenekler sunmuyorsa, kendi öğle yemeğinizi evden getirmeniz daha iyi olur. Akşam yemeğini hazırlarken, bir porsiyon da yarın için saklayabilirsiniz. Ya da ertesi gün aynı yemeği yemek istemiyorsanız, akşam yemeğini hazırladığınız malzemelerle farklı bir yemek oluşturabilirsiniz.


Mutfaktayken, ertesi gün için birkaç atıştırmalık hazırlayabilirsiniz: Akşam yemeğinden sonra henüz mutfaktan çıkmadan, işyerinizde yemek için değişik, sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Örneğin, az yağlı peynir çubukları, dilimlenmiş elma, humus, mandalina, değişik meyveler veya yoğurt. Bunları plastik kablara koyup, öğle yemeğini hazırladığınız çantanıza ekleyebilirsiniz. Bu çantayı mutlaka buzdolabında saklayın. Tüm bu atıştırmalıkları hazırlamak en fazla 5 dakikanızı alır ve sizi sabahları telaşla bu hazırlığı yapmaktan kurtarır.


Öğle yemeğinizi serin tutan bir çantada götürün: Eğer işyerinizde buzdolabı yoksa, bu işe yemek getiremeyeceğiniz anlamına gelmemeli. Siz yiyene kadar yemeğinizi serin tutan izole öğle yemeği çantası sayesinde, işe buzlu yemekler ve atıştırmalıklar getirebilirsiniz.


Öğle yemeği önerileri için diyetisyene danışın: Her gün aynı öğle yemeğini ve atıştırmalıkları yiyorsanız, bir diyetisyene giderek menü oluşturabilirsiniz. Bu beslenme profesyonellerinin sağlıklı, çabuk hazırlanan yemekler ve atıştırmalıklar hakkında binlerce ilginç fikirleri vardır.


İş arkadaşlarınızla haftalık çorba günü düzenleyin: Herkes çorbayı sever ve birçok insanın evinde favori bir çorba tarifi vardır. Haftada bir, bu etkinliğe katılanlardan biri herkese yetecek kadar çorba getirecek. Ancak, çorbada krema, hindistan cevizi sütü olmayacak ya da çok tuzlu olmayacak gibi kurallar bulunmalı. Çorbayı yapan, ayrıca herkese yetecek kadar çorbanın tarifinin yazıldığı kağıtlar hazırlamalı.


Sağlıklı beslenmeye önem veren 3 arkadaşınızla yemek paylaşımı: Her birinin arabası olan bir grup insanın, özellikle işe gidip gelirken, arabalarını sırayla diğerleriyle paylaşması gibi, siz de her gün kendi yemeklerini getirmekten yorulan birkaç arkadaşınızla birliktetoplanın ve haftanın günlerine göre kişileri belirleyin. O gün belirlenen kişi gruptaki herkes için sağlıklı gıdalar hazırlasın.


Dışarıdan alınan yiyeceklerde sağlıklı seçeneklere önem verin: Bu hep olur, ya birisi dışarıdan yemek getirtir, ya da sizi yemek için dışarıya davet eder. Seçtiğiniz menünün yağ,kalori ve tuz bakımından oranı günün geri kalanının geçmemeli. Böylece arada dışarıda da değişik tadlar deneyebilirsiniz.


Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler