YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte toplam vaka sayısı
İşte toplam vaka sayısı
26 Ekim 2009 19:16
Sağlık Bakanlığı Türkiye'de korku salan domuz gribine ilişkin bilançoyu açıkladı. Hastanede tedavisi süren 5 hastadan birinin durumu ise ağır.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ilk pandemik A(H1N1) grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009'dan bu yana toplam 1095 vaka tespit edildiğini, halen 5 vakanın tedavisinin hastanede devam ettiğini ve bunlardan durumu ağır olan bir hastanın tedavisinin ise yoğun bakımda sürdürüldüğünü bildirdi.
        

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, ilk pandemik A(H1N1) grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009'dan bu yana Türkiye'de toplam 1095 pandemik A(H1N1) vakası tespit edildiği  belirtildi.
        

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
        

''Bu vaka sayısı bugün itibariyle Türkiye'de var olan vaka sayısı değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısıdır. Halen 5  vakanın tedavisi hastanede devam etmektedir. Bunlardan durumu ağır olan bir hastanın tedavisi ise yoğun bakımda sürdürülmektedir.
        

Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Genel durumda kötüleşme,
 solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.
        

Okullarda kapı kolları, merdiven tırabzanları, masa gibi temas edilen yüzeylerin su ve günlük temizlikte kullanılan sabun veya bir deterjanla günde en az iki kez temizlenmesi ve sınıfların sık sık havalandırılması önemlidir. Okullarda ayrıca özel bir dezenfeksiyon işlemine gerek bulunmamaktadır.''

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler