YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte tok tutan besinler
Ramazan'da öğün sayısının ikiye düşmesi sağlıklı beslenmenin önemini daha da artırıyor. Uzmanlar, kan şekerini hızla yükseltmeyen glisemik indeksi düşük besinlerin tercih edilmesini tavsiye ediyor.
İşte tok tutan besinler
14 Ağustos 2010 / 09:13 Güncelleme: 14 Ağustos 2010 / 09:22

Sağlıklı orucun yolu düzenli beslenmekten ve sahur ile iftar vakitlerinde tok tutan besinler tüketmekten geçiyor şüphesiz. Ramazan ayında öğün sayısının ikiye düşmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi daha da önemli hale getirdi.

Uzmanlar bu dönemde vücudun enerji, protein, vitamin, mineraller ve en önemlisi kalsiyuma olan ihtiyacının arttığını söylüyor. Bu nedenle kan şekerini hızla yükseltmeyen, glisemik indeksi düşük besinlerin tercih edilmesi gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyeni Yeşim Çelik, insanı uzun süre tok tutacak besinlerin sindirimi ve emilimi uzun süren gıdalar olduğunu söylüyor. Bu gıdaları ise şöyle sıralıyor: Kompleks karbonhidratlar adı verilen sebze, meyve, kurubaklagiller, tahıllar, esmer (kepek, çavdar, tam buğday unundan yapılmış) ekmek, esmer pirinç, kepekli makarna. Çelik, açlığın kaynağı olan kan şekerinin düşmesini engellemek için meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmek gerektiğinin altını çiziyor. İftar ve sahurda içilen bir bardak süt, Ramazan'da sağlıklı beslenmenin temelini oluşturuyor.

Orucunuzu açtıktan sonra yarım saat yürüyün

Çorbanın iftar mönünüzün vazgeçilmesi olması gerektiğini dile getiren Çelik, nasıl iftar yapılması gerektiğini ise şöyle anlatıyor: "Çorba ile başlayın. Tek başına değil, protein içeriği yüksek ve posalı gıdalarla beraber tercih edin. Arada salata tüketin. İftardan 30 dakika sonra tüketilen ana öğünde etli veya etsiz, az yağlı sebze yemeği ile az miktarda pilav, makarna veya börek tercih edebilirsiniz. Bunun yanında yoğurt, ayran veya süt tüketimi ihmal etmeyin. Günde en az iki su bardağı süt için. Pide yiyorsanız makarna ya da pilavı çok az tüketin." Çelik'e göre iftardan iki saat sonra meyve yenilmeli. Yemeğin ardından şerbetli hamur tatlıları, kızartılan tatlılar yerine muhallebi, güllaç gibi sütlü tatlılar veya meyve tüketilmeli. Ramazan ayının tatlısı olan güllaç sağlıklı bir seçim. Meyve tatlıları, sütlaç gibi tatlılar da alternatifleri olabilir. Orucunuzu açtıktan sonra yarım saat yürüyün.

Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler