YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte sınav stresinin çaresi
Uzmanlar sınav stresine karşı öğrencilere balık yemelerini öneriyor.
İşte sınav stresinin çaresi
15 Haziran 2012 / 09:17 Güncelleme: 15 Haziran 2012 / 09:20

Balık ve ceviz gibi besinler sinir sistemini düzenlerken hafızayı güçlendiriyor.

Uzmanlar sınav sabahı aşırı şekerli ve tuzlu yiyeceklerden de uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu yarın yapılacak iki oturumla başlıyor. Sınavın diğer oturumları 17-23-24 Haziran tarihlerinde yapılacak. Binlerce öğrencinin kaderini belirleyecek sınava hazırlanan öğrencilerin stresi doruğa çıktı. Sınav stersinden kurtulmak ve konsantrasyonu artırmanın sırrı ise beslenmede yatıyor. Beslenme uzmanı Sedef İnalp, sınav dönemi boyunca değişen beslenme alışkanlıklarının öğrencilerde dikkat kaybına ve strese yol açtığını belirtti.

GÜÇLÜ HAFIZA İÇİN CEVİZ

Sedef İnalp, adaylara stresle baş etmek ve güçlü bir hafızaya sahip olmak için omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık ve ceviz gibi besinlerden bol miktarda tüketmelerini önerdi.

Hafta iki kez balık tüketilmesinin canlı bir hafıza için gerekli olduğunu söyleyen İnalp, "Sinir sisteminin düzenli çalışmasında B vitaminlerinin olumlu etkisi vardır. Fındık, ceviz ve badem, koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli.

C vitamini içeren kuşburnu, limon, biber, kivi, çilek, yeşil sebzeler gibi besinler ile A vitamini bakımında zengin havuç, kayısı, kavun, şeftali, ıspanak, yumurta, balık, süt gibi besinler tüketilmeli. E vitamini deposu bitkisel yağlar, badem, fındık gibi gıdaları bolca tüketmek stresle baş etmek için faydalıdır" dedi.

ŞEKERLİ GIDALARDAN UZAK DURUN

Adayların sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapılması gerektiğinin altını çizen İnalp, “Akşam yemeğini geç saatlere bırakmamak ve ağır yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Az yağlı ve gaz yapmayan yemekler tercih edilmelidir. Kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır. Kahvaltıda alışık olunmayan şeyler yenmemelidir. Aşırı tuz ve şekerden kaçınmak gerekir. Bu gıdalar sınav sırasında sıvı ihtiyacını arttırırlar. Ayrıca fazla şekerli gıdalar kan şekerinde düşmeye neden olur ve uyku, konsantrasyon bozukluğuna yol açarlar. Sınav öncesi çay, kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır" diye konuştu.

Abartılı sosyal aktivitelerden kaçının

Zambak Yayınları Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya LYS'ye girecek adaylara "Sınav öncesi kafa karıştıracak sosyal aktivitelerden uzak durun" uyarısında bulundu. Adayların sınav esnasında süreyi ekonomik kullanmaya dikkat etmesi gerektiğini bildiren Sarıkaya "Çözülemeyen sorularda vakit kaybetmeyin" dedi. Sınav konusunda aileleri de uyaran Sarıkaya, çocuklar üzerindeki sınav baskısının ve kaygılarının azaltılması gerektiğini dile getirdi.

LYS'de ilk sınav yarın

* Üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan LYS'ler 16-17 Haziran'da yapılacak sınavlarla başlıyor.

* Yarın sabah Matematik Sınavı LYS-1, öğleden sonra ise yabancı dil sınavı LYS-5 yapılacak.

* 17 Haziran'da Sosyal Bilimler LYS-4 sınavı yapılırken, diğer LYS'ler ise 23-24 Haziran'da.

* Her aday, sınav yeri bilgisini gösteren ''2012-LYS Sınava Giriş Belgesi"ni ÖSYM'nin internet adresinden temin edecek.

* Adayların yanlarında mutlaka TC kimlik numarası bulunan ''nüfus cüzdanı'' veya ''pasaport'' bulundurmaları gerekiyor.   
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler